Aydın'a korona virüsü gelirse ne yapacağız?

Öncelikle Türkiye’de Korona Virüsü var mı yok mu tartışmaları sürerken biz onun gelmesini beklemeden gerekli önlemleri alalım. Aydın’da Korona (Wuhan) Virüsü görünürse ne yapacağız? 

Sıradaki listemiz Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından açıklanan önemlerden derlenmiştir. 

#1 Korona virüsü 400-500 mikrohücre çapında büyük bir virüstür

Evet, her ne kadar 400-500 mikrohücre oldukça küçük görünüyor olsa da bu büyüklükte bir virüs kesinlikle bir maskeden geçmez (yanları hariç), onun için üst üste birden fazla maske takmanız gerekmez. Tedbirlere başlamadan önce fazla maske tüketiminin önüne geçmemiz gerekiyor ki herkes yeteri kadar korunabilsin. 

Bir yorum görüntüleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

#2 Hava yolu ile bulaşma ihtimali düşüktür, zeminde yaşarlar

Krona virüsü metalde 12 saat, kumaşlarda 9 saat yaşar. Bu yüzden sık sık ellerimizi yıkamamız oldukça önemlidir. Dışarıdan geldiğimizde üzerimizi değiştirmemiz dışarıdan virüs taşımamızın önüne geçecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

#3 Ellerde 10 dakika yaşar, sık sık temizlik önemlidir

Evet, en önemlisi el temizliği. Çünkü genelde elden bulaşır ve tokalaşma ile çoğalırlar. Gün içerisinde kimseye "senin elini sıkmayacağım" diyemediğimiz için gerekli önlemleri almamız gerekir. Su, ıslak mendil, kolonya buldukça ellerimizi sık sık temizlemeliyiz. Gün içerisinde yemek yemeden önce mutlaka ellerimizi yıkamalı, ellerimizi ağzımızdan ve burnumuzdan uzak tutmalıyız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

#4 Korona virüsü dondurmaya bayılır

Korona virüsü kesinlikle soğuğu çok sever. O yüzden özellikle tehlike tamamen geçmeden dondurma gibi soğuk yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bol bol sıcak sıvı tüketmeliyiz çünkü virüs 26-27 ° C sıcaklığı gördüğünde ölüyor. Evet 26-27 ° C sıcaklığa Aydın'da güneşli bir günde ulaşmak mümkün. Demek ki ne yapıyoruz, güneşi görünce dışarı çıkıyoruz. 

Aydın'da korona virüsü vakası daha görülmedi ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın bu yazıyı sevdikleriniz ile paylaşın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu gönderi, kolay içerik formumuzla oluşturuldu. Siz de içerik gönderin!

Bildir

Editör Gökhan Oğlakçıoğlu

İnternetin Türkiye'ye geldiği tarihden beri çevrimiçi. Yeni şeyler keşfetmeyi ve bunlar ile ilgili içerik üretmeyi seviyor. Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışıyor, evli ve iki çocuk babası.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?

2 Puanlar