Hüseyin Yıldız’dan Kuyucak Zeytin Ağaçlarının Katliamına Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Hüseyin YILDIZ Aydın-Denizli Otoyolunun geçtiği güzergahta bulunan ağaçların zarar gördüğü konusuyla ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Yap – işlet – devret modeliyle ihale edilen ve inşasına başlanan Aydın – Denizli Otoyolu Projesi nedeniyle yandaşa iş yaratmak için bölgedeki vatandaşımın evi, arazisi, ağaçları, gelir kaynakları ve gelecekleri  yok ediliyor… dedi.

Aydın’ın Kuyucak ilçesinin Karapınar mahallesinde 26/07/2021 tarihinde sabah  saat 08.00 sıralarında kendi zeytinlik bahçesine giden vatandaşımız Huriye ÇETİNEL AYDIN 55 dönümlük arazisinde bulunan zeytin ağaçlarının kesildiğini görüyor. Arazisinde toplam  230 zeytin ağacının hiçbir izin belgesi olmadan, muvafathaname almadan ve kamulaştırma kararı olmadan  şirket çalışanları tarafından kesilerek katledildiğini fark ediyor. Bu nasıl bir barbarlıktır ? Vatandaşın rızası  ve haberi olmadan kendi şahsına ait hisseli mülkiyeti yasalara aykırı ve hukuksuz bir şekilde talan ediliyor… ifadelerini kullandı.

“YOL MEDENİYETTİR, GÜZELLİKTİR”

Saraylarda oturanların bu feryadı duyması lazım. Burada 3 kere yol güzergahı değişiyor. Tarım arazileri yok ediliyor. Maliyetten kısılıyor, müteahhitin cebine daha fazla para katmak istiyorlar. Bir ağaç kolay yetişmiyor. Özellikle zeytin ağaçları uzun yıllar boyunca emekler verilerek yetiştiriliyor. Asırlardır zeytincilikle geçinen, zeytinyağı üreterek yaşayan bu topraklarda sayısız insan yaşam sürmüş, medeniyetler geçmiş. Zeytin ağaçları hepsinin yaşamına tanıklık etmiş. Daha bizler yokken o zeytin ağaçları bu topraklardaydı. Bu nasıl bir doğaya saygısızlıktır ve katliamdır. Atalarımızdan, ninelerimizden emanet aldığımız zeytin ağaçlarımızı koruyarak çocuklarımıza emanet etmek için mücadelerimizi sürdüreceğiz.   Hiçbir şekilde yöre halkının çıkarları öncelikli olarak göz önünde bulundurulmamış. Oysa tam tersi yapılmalıydı. “Yol medeniyettir, güzelliktir”  tekrar belirtiyorum. Burada bir sürü insan mağdur durumda. Yol ilk plana bağımlı kalınarak kırsal kesimden, dağın dibinden geçsin demiştik. Köyün içine girecek otoban, insan sağlığını olumsuz biçimde etkileyecek. Hatıralarla dolu evler, 50 yıllık incir, zeytin ağaçları yok edilmesin. Mahalle sakinleri ve bizler otoyol yapımına karşı olmadığımızı tekrar belirtmek isterim, ancak halkın mağdur olmayacakları güzergâhların tercih edilmesini istiyoruz. Milli ekonominin temelinin tarım olduğu unutulmamalıdır…

“DOLARIN YEŞİLİ, ZEYTİN AĞACININ BİR YAPRAĞI BİLE OLAMAZ.”

Geçim kaynakları zeytinden ve zeytinyağından olan vatandaşlarımız çocuklarını bu şekilde yetiştirebiliyor, okutabiliyor ve geleceklerini bu şekilde sağlıyor. Bu vatandaşlarımızın maddi ve manevi zararlarını nasıl karşılayacaksınız? Yetkili kişilere buradan sesleniyorum; “Birileri zengin olacak diye bu insanları mağdur edemezsiniz! Birilerinin cebine girecek olan o dolarların yeşili, zeytin ağacınının bir yaprağı bile olamaz.”

Defalarca uyardık, biz yola karşı değiliz fakat gerekli önlemler alınmıyor. Hiçbir vatandaşımızın mağdur bırakılmasını, doğaya zarar verilmesini istemiyoruz. Fakat ne yazık ki vaziyet ortada.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızın ve doğamızın bir avuç rant uğruna katledilmesine izin vermeyecek, her zaman yanlarında olacak ve bu talan düzenini bitireceğiz.

Açıklamalarında bulundu.

İlginizi çekebilir

Bildir

Editör Aydinda.com

Aydinda.com temel profilidir, bu profil herhangi bir şahısa ait değildir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?

0 Puanlar