0.00
33
Saz kamış bambu dekorasyon ve çatı kaplama
Telefon Numarası
E-postası
Web sitesi
Konum
Yazar
Kategoriler
Konum

İşletme Hizmetleri
Doğal Ot Çatı Kaplama
Kirpi Kamış Çatı Kaplama
Katlı Kamış Çatılar
Hasır Plaj Şemsiyeleri
Bali Evleri Hasır Kamelya
Bambu Kargı Kamış
Hasır Sepet Lambalar
Hasır Bambu Koltuk Tamiratı ve Servisi

Yazlık Mekanlar İçin Dekorasyon Ürünleri

Hasır ve bambunun en çok tercih edildiği yerler şüphesiz yazlıklar. Bunun da nedenlerinden en önemlisi, hasır dekorasyon ürünlerinin ve bambu dekorasyon malzemelerinin suya dayanıklı olmasıdır.

Neden Saz Kamış

Hasır, asırlardır Anadolu’nun zanaatlarından. Hatta hasır, Anadolu’nun en eski zanaatlarından. Çünkü hasır otu, yassı otu ve saz bitkileri, Anadolu’nun en değerli bitkilerden. Öyle ki bu nimetler ile mobilyalar, sepetler, halılar, yastıklar, yorganlar yapılmıştır. Hiç pamuğa, hayvan yününe ihtiyaç duymadan doğanın sunduğu fırsat değerlendirilmiş Anadolu’da. Bugünlerde, naylon, plastik ya da sentetik elyaf hasırın, sazın, bambunun yerini almak istese de doğa özlemi ağır basmıştır. Hasır dekorasyon ürünleri, evlerde yerini almıştır. Peki, yüzyıllar neden hasır tercih edilmiş ve tercih edilmeye devam etmektedir?

Hasır, aslında yukarıda sayılan otların işlenme yöntemidir. Avrupa’da da bilinir, Arap yarımadasında da. Ama hasırın örülmesi, hasır dekorasyon ürünleri Anadolu’ya özgüdür. Hasır, asırlarca kullanılmış bir zanaattır çünkü hasır, doğal olarak en sağlam üründür. Orta Asya ya da Uzak Asya için bambu ne ise Anadolu için de hasır odur. Hasır, doğal bir ürün olduğu için alerjen değildir. Su ve suya yakın otlardan elde edildiği için doğası gereği suya çok dayanıklıdır. Lifli ve esnek bir yapısı vardır. Doğru örme teknikleri ile asırlarca yaşar. Örneğin Aksaray müzelerinde hala kullanılabilir halde olan 150 – 160 yıllık hasır sepetler bulunmaktadır.

Hasır dekorasyon ürünlerden hasır çatı kaplama, çok tercih edilen doğal ot çatı kaplama malzemesidir. Bunun en önemli nedeni hasırın suya, aşırı ısıya, ani sıcaklık düşüş ve yükselmelerine dayanıklı olmasıdır. Ayrıca asır, su geçirmez, kokma, çürüme yapmaz. Sağlamlık söz konusu olduğunda modern çatı kaplama yöntemlerinden artısı vardır, eksisi yoktur.

Hasır dekorasyon ürünleri şunları kapsamaktadır:

 • Hasır mobilyalarının onarımı ve bakımı
 • Doğal ot çatı kaplama
 • Hasır sepet
 • Hasır gölgelik
 • Kirpi çatı
 • Afrika çatı
 • Katlı kamış çatılar
 • Bambu mobilya bakımı ve tamiratı
 • Hasır sepet lambalar
 • Bali hasır kamelya
 • Hasır plaj şemsiyeleri
 • Hasır kaplama localar

Bambu Dekorasyon Özellikleri

Bambu, daha yaygın adıyla Hint kamışı, Orta ve Uzay Asya’da özellikle Çin’de kullanılan bir bitkidir. Hatta Çin’in ulusal bitkisidir. Bambu, hasırın aksine yenilebilir bir üründür. Bu bakımdan sadece bambu dekorasyon ürünleri ya da bambu mobilya alanında değil, yiyecek sektöründe de yeri vardır.

Bambu, mukavemet olarak çelikten daha dayanıklıdır. Bunu da kırılmazlığından değil esnek oluşundan alır. Esnek olan bambular, aynı zamanda içi boş ve lifli yapılardır. Tüm bu nedenlerden ötürü bambudan mutfak aletleri, gölgelikler, ev eşyaları, yapılır; tekstilde hammadde olarak kullanılır.

Bambu, yetişme zamanlarında hiçbir zirai ilaca gerek duymaz çünkü yapraklarındaki özel salgılar ile zararlı böcekleri uzaklaştırır. Bu bakımdan gerçek bambudan yapılan gölgelikler, sinek ve diğer haşereleri uzak tutar. Yazlıklarda, büyük otellerde bambu dekorasyon ürünleri şık görüntüsünün yanında bu özelliği sayesinde de tercih edilir.

Bambu, hijyenin bitkisidir. İçeriği liflerin kalitesi sayesinde gıda olarak da tüketilebilen bambular, bambu dekorasyon ürünlerinde kullanıldıklarında kokma, çürüme yapmaz; alerjen madde içermezler. Uzun süre, güneşe maruz kalsalar da sentetik elyaf, plastik ya da naylon gibi zararlı kimyasal salgılamazlar. Suya maruz kaldıklarında şişme yapmayan bambu dekorasyon ürünleri sağlığını düşünen herkesin tercihidir.

Bambu dekorasyon ürünleri, hijyenik ve sağlıklı olmasının yanında çok uzun ömürlüdür. Doğal olarak da çok uzun yıllar yaşayan bambu bitkisinden yapılan tüm ürünler yıllara meydan okumaktadır.