SevdimSevdim ÜzücüÜzücü İlginçİlginç

Arapapıştı Kanyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde!

arapapisti kanyonu hakkinda bilmeniz gereken her sey
#

Arapapıştı Kanyonu ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Arapapıştı Kanyonu diğer adı ile İnceğiz Kanyonu, Aydın ili ve Bozdoğan ilçesi sınırları içerisindedir. Son yıllarda muhteşem doğal güzellikleri ile herkesin merak ettiği ve ilgi gösterdiği Arapapıştı Kanyonu nerededir, nasıl ulaşılır, burada neler yapılır gibi sorulara bu makalede yanıt arayacağız.

Arapapıştı Kanyonu Aydın

Arapapıştı Kanyonu’ndaki Kemer Barajı, muhteşem rengiyle görenleri adeta büyülüyor. İskandinav ülkelerine, Phuket Adalarına, Krabi, Bond Adası ya da Pi Pi Adası’ndaki lagünlere benzetilen bu eşsiz güzellik, tarihi ve kültürel dokusuyla da dikkat çekiyor.

Üstelik bu bölgede bulunan ve kayaların içi oyularak oluşturulan Kaya Mezarları binlerce turistin akınına uğruyor. Hatta bu mezarların arasında bir de kaya manastır olduğu söylentiler arasında…

Henüz yeni yeni keşfedilen bu bölgeye daha çok turizm yatırımı yapılmalı. Bölgedeki tarihi, kültürel ve doğal güzellikler daha çok ön plana çıkarılmalı.

Arapapıştı Kanyonu Neresi?

Arap Apıştı Kanyonu aslında Denizli, Muğla ve Aydın sınırlarının kesişiminde bulunsa da Aydın ili sınırlarında yer alıyor.

Arapapıştı Kanyonu Hakkında

Bu kanyon, Aydın şehir merkezine 90 km uzaklıkta bulunuyor. Arapapıştı Kanyonu son zamanlarda kamuoyu tarafından bir dünya harikası olarak lanse ediliyor. Bölge, sit alanı ilan edildiği için koruma altında bulunuyor.

Arapapıştı Kanyonu Tarihi

Arapapıştı kanyonu tarihi

Arapapıştı Kanyonu’nun isminin nereden geldiğine dair çeşitli rivayetler var. Bir rivayete göre Bizanslıların, Araplarla yaptıkları savaşta Bizans Hükümdarı’nın düşman ordularına karşı koyuşu Arapları çok şaşırtmış. Bu yüzden argoda kullanılan apıştı kelimesinden dolayı Arapapıştı Kanyonu adı verilmiş.

Bir başka rivayete göre ise Araplar, bu kanyonun doğal güzellikleri karşısında çok şaşırdığı için bu adı almış.

Arapapıştı Kanyonu Kaç Km?

Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde ve 6 km uzunluğundadır.

Arapapıştı Kanyonu Derinliği Ne Kadardır?

Arapapıştı Kanyonu’nun derinliği 50 metre civarındadır.

Arapapıştı Kanyonu Su Seviyesi Ne Kadardır?

Arapapıştı Kanyonu’nun su seviyesi ortalama olarak 50 metredir. Fakat yaz aylarında bu seviye 30 metreye kadar düşer.

Arapapıştı Kanyonu Hikayesi

Bu kanyonun efsanesine göre kanyonun üst kısmında bir ova yer alıyor. Bu civarda yaşayan fakir bir Arap erkek çocuğu, işçilerle birlikte ovada çalışıyor. İşçilere nehirden su taşıyan Arap oğlan, kanyona geliyor. Ayağının bir tanesinin kanyonun karşısındaki dağa, diğer ayağını ise bu kısma koyarak eğiliyor ve nehirden toprak kabına su dolduruyor. Apışma pozisyonunda su alan Arap çocuk yüzünden bu bölgeye Arapapıştı Kanyonu adı veriliyor.

Arapapıştı Kanyonuna Ne Zaman Gidilir?

Arapapıştı kanyonu'na ne zaman, hangi ayda ve hangi mevsimde gidilir?

Arap Apıştı Kanyonu’nun üzerinde bulunan Kemer Barajı sulama amacıyla kullanılıyor. Bu yüzden genellikle yaz mevsiminde burada sula çekiliyor. Bu yüzden yaz mevsiminde kanyona giderseniz doğanın güzelliklerine yeterince tanık olamayabilirsiniz. Bu kanyonun tüm güzelliklerini keşfetmek için ilkbahar ve sonbahar mevsimleri idealdir.

Arapapıştı Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Yetişkinler 30 TL ve öğrenciler 15 TL ücret ödeyerek kanyona giriş yapabiliyor. Giriş ücretlerinde değişiklik olabilir, güncellememiz için lütfen yorum bırakın.

Arapapıştı Kanyonu Kaç Kilometre?

Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde ve 6 km uzunluğunda oldukça görkemli bir doğal yapıdır.

Arapapıştı Kanyonu Bilgi

Tarihi, antik devirlere kadar uzanan bu kanyon, son yıllarda yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi görüyor. Kemer Barajı üzerinde yapılan tekne turlarıyla zümrüt yeşili sularda gezmek ayrı bir keyif haline geliyor. Kemer İskelesi’nden hareket eden teknelere binerek tüm kanyonu gezebilir ve güzelliklerini görebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Bozdoğan

Aydın ilinin Bozdoğan ilçesinde yer alan bu kanyon uzun yıllar içinde oluşmuştur. Bu kanyonda M.Ö. 5. yüzyıla ait ve Pers Medeniyeti’ne ait olan Kaya Mezarları bulunuyor. Üstelik bu kanyoda kamp yapılabiliyor. Turistik geziler ve doğa sporları gerçekleştirilebiliyor.

Arapapıştı Kanyonu Blog      

Arapapıştı Kanyonu ile ilgili bu blog yazımızda bu doğal güzellik ile ilgili tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Akçay’ın yüzyıllar boyunca aşındırması sonucu oluşan Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde 6 kilometre uzunluğunda devasa bir alandan oluşuyor.

Antik dönemde insanların kayalara oymuş oldukları mezarlar ve tapınakların kalıntıları arasında gezinirken, geçmişe gidiyorsunuz. Üstelik bu kaya mezarlarda olduğu iddia edilen bir gizli tünel bulunuyor. Bu gizli tünel iddialara göre 2500 yıllık antik kent Afrodisias’a çıkıyor.

Kanyonun dışında bulunan Roma dönemine ait olan şehir kalıntıları ve Karia döneminden Xyatis Antik kentine ait olduğu bilinen kalıntıları görebilirsiniz. Ayrıca bu kanyonda nesli tükenmek olan gri balıkçılların üreme yerlerini de görebilmeniz mümkün.

Arapapıştı Kanyonu Nerede?

Bu kanyon, Aydın şehir merkezine 90 kilometre mesafede bulunuyor. Aydın ili sınırları içinde yer alsa da Denizli, Aydın ve Muğla sınırlarının kesişiminde yer alan bu kanyon, lokasyonu ile kolayca ulaşılabiliyor.

arapapisti kanyonu tekne turu
Arapapıştı Kanyonu
Arapapıştı Kanyonu Aydın'ın gezilecek yerlerinden en başta gelenler arasında. Gerek doğa gerek tarih açısından muhteşem bir görsel şölene e […]
Arapapıştı Kanyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – Aydın'da

Arapapıştı Kanyonu nerede, nasıl gidilir, ne zaman gidilir, hangi mevsim ziyaret edilir, tekne turu fiyatları, güzergah bilgisi nedir gibi bilgiler.

https://youtube.com/watch?v=i-yoYiM7gq0%3Ffeature%3Doembed

Arapapıştı Kanyonu Nasıl Gidilir?

Arapapıştı Kanyonu’na gidebilmek için öncelikle Aydın merkezden Yenipazar’a, oradan Çine’ye gidebilirsiniz. Bu rotayı ve yol üstündeki tabelaları takip ederek özel aracınızla kanyona ulaşabilirsiniz.

Eğer özel aracınız yoksa Aydın’ın Bozdoğan ilçesine geldikten sonra servislerle bu kanyona ulaşım sağlayabilmeniz mümkün.

Arapapıştı Kanyonu Ulaşım

Bu kanyona ulaşmak için Aydın il merkezinden Yenipazar ve Çine rotasını takip edebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Yol Tarifi

İzmir’den bu kanyona özel bir araçla gitmek için Aydın Otobanı üzerinden Nazilli ya da Sultanhisar’a gidebilirsiniz. Daha sonra talebaları takip ederek kanyona ulaşabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma kullanacaksınız 216 numaralı Nazilli – Bozdoğan – Amasya otobüsüne binebilirsiniz. Teknelerin kalktığı iskeleden bu otobüse binmeniz mümkündür.

Arapapıştı Kanyonu Harita

Google Maps üzerinden bu kanyona gitmek için rota belirleyebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Nasıl Gezilir?

2017 yılında hizmete açılan bu kanyondaki doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzellikleri de görmeniz gerekir. Bu kanyonu tekneler ile gezebilirsiniz. Bu bölgede bulunan Körteke Kalesi, Pers Kaya Mezarları, Büyük İskender döneminde inşa edilen Kemer Köprüsü ve Gizli Manastır gibi tarihi yapıları da görebilirsiniz.

Henüz yeni bir turizm merkezi olduğu için İskele’de yer alan birkaç restorandan birinde yemek yiyebilirsiniz. Dilerseniz piknik alanında piknik yapabilir ya da çadır kurarak kamp keyfini yaşayabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Turu

Arapapıştı kanyonu turu, fiyat ve seferler hakkında bilgi.

Bu kanyon turu yaparken Körteke Kalesi, Pers Kaya Mezarları, Büyük İskender döneminde inşa edilen Kemer Köprüsü ve Gizli Manastır gibi tarihi alanları gezebilirsiniz. Ayrıca seyir terasında fotoğraf çektirebilir ve semt pazarından yöresel lezzetler satın alabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Seyir Terası

Dünyanın 8. harikası olarak görülen Arapapıştı Kanyonu seyir terasından panoramik manzaralar ve gün batımı fotoğrafları yakalayabilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesinin Videosu

Ayrıca buraya tıklayarak Aydın BŞB’nin web sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Telefon

Bu kanyonda rezervasyon yaptırmak için 0542 305 95 85 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Aydın Arapapıştı Kanyonu Arası Kaç Km?

Bu kanyon, Bozdoğan ilçesine 30 km. yani 30 dakika uzaklıktadır. Şehir merkezine ise 90 km. yani 1.5 saatlik uzaklıktadır.

İzmir Arapapıştı Kanyonu Arası Kaç Km?

 İzmir’den Arapapıştı Kanyonu arası 180 km’dir. Yani İzmir’den, kanyona 3 saatte gidiliyor.

Didim Arapapıştı Kanyonu Arası Kaç Km?

Didim ile bu kanyonun arası 163 kilometredir.

Denizli Arapapıştı Kanyonu Arası Kaç Km?

Denizli ile Arapapıştı kanyonunun arası 154 kilometredir.

Arapapıştı Kanyonu Didim Arası Kaç Km?

Didim ile bu kanyonun arası 163 kilometredir.

Arapapıştı Kanyonu Salda Gölü Arası Kaç Km?

Salda Gölü ile bu kanyonun arası 200 kilometredir.

Muğla Arapapıştı Kanyonu Arası Kaç Km?

Muğla ile Arapapıştı Kanyonu arası mesafe 73 kilometredir.

Arapapıştı Kanyonu Konaklama

Bu kanyon yakınlarında bulunan otellerden birinde kalabilirsiniz. Ayrıca kanyonun çevresinde çadırda konaklama yapabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Otel

Aydın ilinde pek çok otel bulunuyor. Aydın Kent Suit, Otel Kabaçam, Aymira Hotel Spa ve Lord Hotel Cafe Bistro gibi seçenekleri konaklama için değerlendirebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Kamp Alanı

Arapapıştı kanyonu kamp alanı bilgileri.

Arapapıştı Kanyonu’nda kamp yapabilirsiniz. Fakat kamp yerinde su bulunmuyor. Bu yüzden gitmeden önce bolca su götürmenizi tavsiye ediyoruz. Denizli Kale Belediyesi tarafından yapılan bungalovlar ve çardaklar var. Atıl ve bakımsız olsalar da yemek yemek için bu masalar kullanılabiliyor. Geceleri hiçbir aydınlatma olmadığı için mutlaka yanınızda fener ve ışıklandırma cihazları olmalı. Üstelik etrafta yiyecek satan bir yer olmadığı için yiyecek depolamakta fayda var.

Arapapıştı Kanyonu Çadır Atılır Mı?

Kanyonun çevresindeki boş alanlara çadır kurmak mümkün. Fakat etrafta duş, tuvalet, yiyecek ve su satılan yer olmadığını belirtelim. Üstelik herhangi bir tesis bulunmadığı için aydınlatma sistemi de yok.

Arapapıştı Kanyonu Kamp Yapılır Mı?

Kanyonun çevresindeki alanlara kamp yapılabilir.

Arapapıştı Kanyonu Bungalov

Denizli Kale Belediyesi’nin, kanyon çevresine yaptırdığı bungalovlar var. Fakat hukuki bir süreçte oldukları için bungalovlarda konaklama yapılmıyor.

Arapapıştı Kanyonu Piknik Alanı

Kemer Barajı Deniz Balıkçılık Alabalık Çiftliği Piknik Alanı ve Restorant’ta piknik yapmak mümkündür.

Arapapıştı Kanyonu Kahvaltı

İskele Restoran’da harika bir kahvaltı edebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Balık Restoranları

Kemer Barajı Deniz Balıkçılık Alabalık Çiftliği Piknik Alanı ve Restorant’ta taze ve leziz balıklar yiyebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Fiyatları

Bu kanyonda yaklaşık 2 saat süren tekne turları yapılıyor. Yetişkin tekne turları kişi başı ücreti 45 TL ve öğrenciler için kişi başı tekne turu ücreti 35 TL’dir.

Arapapıştı kanyonu tekne turu fiyatları ve güzergahı hakkında bilgiler.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Turu Fiyatları

Tekne turu yetişkinler için kişi başı fiyatı 45 TL ve öğrenciler için kişi başı fiyatı 35 TL tutarındadır.

Arapapıştı Kanyonu Gezi

Bu kanyonda geziler tekne turlarıyla yapılıyor. Kemer İskelesi’nden hareket eden teknelerle tur yapabilirsiniz. Tekne turları yaklaşık olarak 2 saat sürüyor ve tekneler genel olarak 2 saat aralıklarla tur yapıyor. İlkbahar ve yaz mevsiminde yoğun bir turist oranı olduğu için gitmeden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Arapapıştı Kanyonu Günübirlik Tur

İsterseniz özel tur şirketleri ile bu kanyonda düzenlenen günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Günlük Tur

Burada isterseniz Aydın Belediyesi’nin tekne turlarına ya da özel turlara katılabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu İzmir Çıkışlı Turlar

Arapapıştı Kanyonu için düzenlenen İzmir çıkışlı turlarda yolcular genellikle Girne Ofis Önü, Karşıyaka Anıt, Üçkuyular, Üçyol ve Ege Üniversitesi Acil Servisi gibi alanlardan alınıyor. Kahvaltı molasından sonra Aydın’da bulunan Yörük Efe Müzesi ziyaret ediliyor. Ardından Aydın’ın Yenipazar ilçesinde serbest zaman veriliyor.

Daha sonra kanyona gidiliyor. Kaya Mezarları, Körteke Kalesi ve Roma Bizans Döneminin tarihi kalıntıları ile gizli manastırlar geziliyor. Ardından İzmir’e dönüş yolculuğu başlıyor.

Arapapıştı Kanyonu Kurudu Mu?

Bu kanyonda yaz aylarında sular çekiliyor. Fakat ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sular yükseliyor. Bu yüzden bahar mevsimlerinde bu bölgeyi gezmenizi tavsiye ederiz.

Arapapıştı Kanyonunda Yüzülür Mü?

Arapapıştı Kanyonunda Yüzülür Mü?

Bu kanyonda genel olarak yüzmek tehlikelidir.

Arapapıştı Kanyonu Rezervasyon

Bu kanyona rezervasyon yaptırmak için 0 542 305 9585 numarasını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aydın Arapapıştı Kanyonu Rezervasyon

Arapapıştı Kanyonu rezervasyon için 0 542 305 9585 numarasını arayabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Saatleri

Arapapıştı Kanyonu tekne saatlerini öğrenmek için 0 542 305 9585 numarasını arayabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Rafting

Arapapıştı Kanyonu’nda rafting etkinliği yapılmamaktadır.

Arapapıştı Kanyonu Kurudu mu?

Antik dönemlerden izlere sahip olan ve doğasıyla da insanları cezbeden bu tarihi yer oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz bir yere ev sahipliği yapıyor.

Ne yazık ki; Aydın ilinin Bozdoğan ilçesinde bulunan Arapapıştı kanyonu, yılın kurak geçmesi nedeniyle kurumaya yüz tuttu. Suların tamamen geri çekilmesi ile birlikte tekne turlarına da ara verildi.

Aydın-Denizli sınırında bulunan İnceğiz seyir tepesinden kanyonu izlemek için gelen ziyaretçiler hüsranla karşılaştı. Bulunduğu bölgede yaklaşık 250 bin dekar alanın sulanmasına fayda sağlayan Kemer Barajı’nda beklenen yağışların oluşmamasıyla birlikte kuraklık yaşandı. Barajdaki doluluk oranının 2020 yılında %58 bu yıl ise %20 civarında olduğu tespit edildi.

Arapapıştı kanyonuna gitmeyi planlıyorsanız kurak olmadığı aylarda gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Arapapıştı Kanyonundaki Kuraklık ile ilgili görseller

Aydın’da gezilecek yerlerden birkaç tanesi daha

Kuşadası Milli Parkı Dilek Yarım Adası
Şirince’ye nasıl gidilir?

Bildir

Editör Aydinda.com

Aydinda.com temel profilidir, bu profil herhangi bir şahısa ait değildir.

Yorumlar

  1. İlk başta ismiyle ilgili rivayetler var demişsiniz. Ardından da isminin hikayesini yazmışsınız? anlamakta zorlandım açıkçası.

  2. Çok güzel bir doğa gezisi oldu. Fakat kanyonun etrafında güzel bir restaurant yoktu. Farklı geliş gidiş güzergahı mevcut dönemeçli yolu tercih ederseniz orada bir balıkçı var sessiz ve sakin bir yer manzarası da güzel tavsiye ederim!

  3. Daha önce hiç gitmemiştim. Bende bir merak uyandırdı. En yakın zamanda gidip görmeyi iple çekiyorum. Türkiyemizin güzelliklerinini anlatmaya kelimeler yetmez gerçekten.

  4. Gitmeden hemen önce bilgi edinmek adına google’da biraz araştırma yaptım. Çok etkili ve kapsamlı bir yazı olmuş. Yazıyı okuduktan hemen sonra kanyonda buldum kendimi. Harika biryer!

  5. Aydın’ın en gözde yerlerinden bir tanesi doğayla iç içe oluşu beni en çok etkileyen maddelerden bir tanesi. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer tavsiye ederim.

  6. Yolum düştüğü için gelmişken gidip göreyim dedim. İnanın insanın yolu düşmeden gelip görmesi gereken yermiş. Çok şanslıymışım. Bu arada balık restoranlarında mutlaka balık yiyin.

  7. Tam bir doğa harikası, umarım berbat etmezler ve koruyabilirler. Tekne turu gerçekten çok güzel fakat mayıs ayından sonra sular biraz çekiliyor bence mayıs ve daha öncesinde ziyaret edin derim.

  8. Müthiş bir yer fakat Aydın Büyükşehir Belediyesi yeterli özeni göstermemiş. Halen sahipsiz gibi duruyor Arapapıştı Kanyonu. Gidiyorsunuz hiçbir şey yok, bir tekneyle gezdirip para alıyorlar o kadar. Ne bir market, ne bir konaklama, ne yeme ne içme hiçbir şey yok.

    • Henüz yeni bir yer sayılır, Aydın Büyükşehir Belediyesi bu konu üzerinde titizlikle durmakta. Zamanla her şey yerine oturacak ve çok daha güzel olacaktır eminiz. Tekrar ziyaret etmeniz dileğiyle. Güzel yorumlarınız için teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçeriği sevdiniz mi?