Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası Aydın’ın turizm ve tarihi değerleri açısıdan en değerli ilçelerinden biri. Bölge ve Türk halkının tercihleri arasında yer alan Kuşadası yurt dışından gelen misafirleri de ağırlıyor. Eğer Kuşadası’na gelmeyi düşünüyor ve gezilecek yerler arıyorsanız listemizden yararlanabilirsiniz. Plajları, denizle buluşan yemyeşil doğası, farklı turistik yerleşimlere varış olanaklarının bolluğu ve tarihi mimarisi ile öne çıkan güzel ilçemiz Kuşadası’nda gezip görebileceğiniz yerler…

Kuşadası’nda nereleri gezebilirim?

Kuşadası geçmişi çok eskilere dayanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış güzide bir yerleşke. Tatilcilerin uğrak noktalarından biri olan Kuşadası, keyif dolu ve yüksek tempolu enerjiyle vakit geçirebileceğiniz mekan. Ve bunlar da Kuşadası’nda ziyaret edebileceğiniz ve gezeceğiniz yerler.

Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı

Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı, ilçenin en çok ziyaret alan bölgelerinin başında geliyor. Dilek Yarımadası üzerinde bulunan Milli Park ilçeye 24km uzaklıkta. Ormanlık arazilerin, düz ve sulak arazilerin olması neticesinde pek çok kuşa ev sahipliği yapan bu yerde 200’ü aşkın kuş türü bulunuyor. Milli Park’ta denize girip yüzebileceğiniz ve çadır kurabileceğiniz gibi bisiklet turu, botanik turu, doğa yürüyüşü, fotoğraf çekme, kuş gözlemciliği, kültürel yürüyüş, manzara seyretme, yamaç paraşütü etkinliklerini gerçekleştirebilirsiniz. Milli Park’ta birden fazla koy bulunuyor. En çok ziyaret edilen ve giriş bölgesine en yakın olanı İçmeler Koyu.

Güvercinada

Kuşadası Körfezi ağzında bulunan Güvercinada gezmeye ve uzaktan seyretmeye değer tarihi bir doku. Güvercinada üzerindeki kale Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1957 yılında karadan ayrı olan kalenin bağlantısı yapılmış ve sonrasında ışıklandırma ile ilçeye estetik görünüm katması sağlanmıştır. Kuşadası ismini buradan almıştır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Güvercinada’dan şöyle bahsediyor: “Liman içinde ada,adada yüzbin kuş.Küçük adacıkta dairemsi bir kalecik,içinde ayrı dizdarı ve kırk neferi, on pare balyemez topları vardır. Kuşadası denmesi bu adacıktandır. Çünkü her sene  adaya nice yüz bin kere kuş gelip ziyaret etmeyince geçip gitmezler.”

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

İsmini babası öküz nalbantı olan Mehmet Paşa’dan alan Kervansaray Kuşadası iskelesi yakınındadır. Cami, çarşı, hamam ve handan meydana gelen bu yapı Kuşadası’nda gezilecek tarihi mekanlar arasındadır. İyileştirilen bu yapı içerisinde Kuşadası Belediyesi tarafından işletilen alışveriş yapabileceğiniz yerler bulunuyor.

Zeus Mağarası

Güzelçamlı Beldesi’nde, Dilek Yarımadası girişinde bulunan Zeus Mağarası soğuk ve berrak suyuyla biliniyor. Dağdan gelen tatlı su ve deniz suyunun birleşiminden ortaya etkileyici bir görüntü çıkıyor. Buradaki suyun sıcaklığı yaz kış 5 derecedir ve pek çok kimse tarafından suyun cilde iyi geldiği söylenmektedir. Zeus Mağarası çeşitli hikayelere sahiptir. Eski inanışa göre, Gök Tanrısı Zeus,Okyanus Tanrısı Poseidon’u kızdırdığı zaman buraya kaçar, burada yıkanır ve dinlenirmiş.

Kadınlar Denizi

Diğer bir tabirle Kadınlar Plajı, Kuşadası’nın en bilinen plajıdır. Merkeze 4 km mesafede olan plaj bilindik olmasının yanında genellikle aileler tarafından tercih edilir. Denizi özellikle hafta sonunda aşırı yoğunluğa sahip olmasına rağmen temiz ve berraktır. 

Davutlar Sevgi Plajı

Kuşadası’nın bir bölgesi olan Davutlar plajı en temiz yerleşim alanlarından biri. Kuşadası’na göre nüfus yoğunluğu daha azdır ki biraz da kendi iç sesini dinlemek isteyenler için tercih edilesidir. Konaklama ücretleri ekonomiktir. Aydın’dan dolmuş vasıtasıyla direkt olarak gidilebilir. 

Kuştur Plajı

Temiz olması sebebiyle mavi bayraklıdır. Kuşadası merkeze 5 kilometre uzaklıkta, kuzeyde yer alır. Halka açık ve plajlar kumluktur. Çevresinde otopark alanı, duş, tuvalet, şezlong bulunmaktadır. Bu civarda su sporları ve plaj voleybolu gibi aktiviteler mevcuttur. Otel konaklamasının yanında günü birlik tatil için de uygundur. 

Didim Antik Kenti

Kuşadası’na yakın olmasıyla ziyaret edebileceğiniz eski bir Yunan medeniyeti. Apollon’a adanmıştır ve Didyma Yunanca “İkiz kardeş” anlamına gelir. Arkeolojik çalışmaların devam ettiği Didyma antik kentten ziyade kutsal bir mahaldir. İçerisinde pek çok dini motif ve kitabeler bulunur. Tarihe ve mitolojiye ilgi duyanların kesinlikle Aydın’da ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. 

Kaleiçi Camii

Yine bu eser de Öküz Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiş. 2014 yılında restorasyonu yapılan, estetik ve yüce görünüm kazanan Kaleiçi Camii Kuşadası’nın bilinen en eski ve en görkemli mimarisidir.  

Efes Antik Kenti

İzmir/Selçuk sınırları içerisinde yer almasına rağmen Kuşadası’na 20 km uzaklıkta olan Efes Antik Kent şiddetle görmenizi tavsiye ettiğimiz yapıları barındırıyor. Dünya mirası listesinde bulunan Efes, dönemin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Helenistik Dönem, Roma, Beylik ve Osmanlı dönemleri boyunca 9000 yıla yakın zaman yerleşimin olduğu Efes liman kenti, kültürel ve ticari merkez olmuştur. Eski Yunan dinleri, Hristiyanlık ve İslami dokuyu hala üzerinde taşıyan bu yerleşke gezilmeye değer. 

Şirince

Kuşadası’na yakın mesafede olan Şirince Köyü doğası, birbirine tıpatıp benzeyen evlerle oluşturduğu düzenli yapısı ve tarihi ile sizlere ev sahipliği yapmaya hazır. Yerel lezzetleri tadabileceğiniz restorantlardan, konaklama yerlerine, köy dükkanlarından lezzetli meyve şaraplarına pek çok deneyimi tadabileceğiniz farklı motifleri içerisinde barındırıyor. Ayrıntılı bilgi için Şirince Köyü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aslında Kuşadası’nda gezecek, görecek daha çooook yer var ama bu başlık altında en çok bilinen ve duyulanları paylaşmak istedik. Eğer sizin de arkadaşlarınıza ve Kuşadası’na gelmek isteyenlere ziyaret etmelerini önerdiğiniz bir yer, mekan varsa yorum bölümümüzü kullanabilirsiniz.

Bildir

Editör İlhan

1984 yılında doğdu, ortalama 20 yıldır internet ile ilgili bir çok alanda çalışmalar yaptı. Bu süreçte edindiği tecrübeleri, doğduğu ve büyüdüğü yer olan Aydın için kullanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?

0 Puanlar