Kurşunlu Manastırı hakkında bilmeniz gereken her şey!

Sizler için Kurşunlu Manastırı hakkındaki bilgileri derledik.

Davutlar Karacabey Kurşunlu Manastırı Aydında gezilecek yerler.

Kurşunlu Manastırı Hakkında Bilgi

Davutlar ve Dilek Yarımadası’nın arasında bulunan Kurşunlu Manastırı, tarihi bir yapının olmasının yanı sıra tüm döneme ait izler de taşımaktadır. Manastır Meryem Ana kilisesine oldukça benzeyen bir yapıdadır. Bu bölgedeki tarihi eserlerin birbirine olan benzerliği liman kenti olması ile alakalıdır.

Kurşunlu Manastırı Hikâyesi

Davutlar ilçesinin güneyinde kalan ve Dilek Yarımadasının kuzey bölümümde bulunan Kurşunlu Manastırı yaklaşık 690 metre yükseklikte bir konumdadır. Bölge olarak ova ve körfeze hakim bir manzarası vardır. Doğal orman örtüsü ile bezeli bir dini mekandır.

Manastır içerisinde yemekhane, kiler, mutfak, din adamlarının odaları, küçük bir şapel, mezarlıklar ve mahzen gibi yapıların yanı sıra manastırın savunması ile alakalı bir savunma odası da bulunmaktadır. 11. Yüzyıl Bizans mimarisinin hâkim olduğu yapıda 8ç yüzyılda baskıdan kaçan Hristiyan göçü sonucunda Davutlar’a yerleşmiş kesimin barındığı bir halk yapısına sahiptir.

Rumların Panagia Kursunniatissa olarak adlandırdığı manastır adını Meryem Ana’dan almıştır. Yapının üstünü örten kurşun yapıdan Kurşunlu ismi gelmektedir. Bizans mimarisi olan bu yapı 19. Yüz yıla kadar kullanılmış olduğu düşünülüyor.

Kurşunlu Manastırı Fotoğrafı

Manastırda bulunan şapelin tavanındaki freskler oldukça önemlidir.  Döneme ait simgeler ve geometrik şekiller yer almaktadır. Dönemin önemli simgelerinden olan balık, horoz ve üzüm gibi ikonlar kullanılmıştır. Yaş duvar sıvası üzerine kireç suyunun içinde çözdürülen boyaların kullanılması ile oluşturulan fresk tekniği bu dönemde sıklıkla kullanılmıştır.

Fresklerde kullanılan anlatımların hemen hemen hepsinde Hz. İsa’nın yaşamı ve İncil ile alakalı hususlar yer almaktadır. Bu manastır Hristiyanlık alemi için bir okul ve dinin yayılması için çalışan bir teşkilat özelliğindeydi. Şuan oldukça yıpranmış durumdadır ve restoresi gerekmektedir. 2005 yılında Belediye ile Orman İşletmesinin ortak çalışması ile etrafı temizlenerek ortaya çıkartılmıştır.

Kurşunlu Manastırı Hakkında Nomad On The Road adlı Youtube kanalının hazırladığı bir vlog

Kurşunlu Manastırı Nerede?

Aşağıdaki harita bilgilerine dayanarak manastırı rahatlıkla bulabilirsiniz. Yol tarifi almak için tam buraya tıklayabilirsiniz.

Kurşunlu Manastırına Nasıl Gidilir?

Manastıra Aydın Davutlar ilçesinden yaklaşık 11 kilometre uzaklıktadır. Aydın merkezden saat başı Davutlar’a dolmuşlar kalkmaktadır. Davutlardan 15 dakikada bir dolmuşlar kalkmaktadır. Manastır İzmir’den 122 kilometre uzaklıkta, Ankara’dan 661 kilometre ve Antalya’dan 414 kilometre uzaklıktadır. Aydın merkezden ise 133 kilometre uzaklıktadır.

Kurşunlu Manastırı Giriş Ücreti Ne Kadar

Kurşunlu Manastırına giriş için herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Şuan restoresi yapılmadığı için yol üzerinde ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bildir

Editör Aydinda.com

Aydinda.com temel profilidir, bu profil herhangi bir şahısa ait değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?