14 Maddeyle Aydın’ın Güzide İlçesi Söke

Aydın Söke ilçesi

Bu içerikte Aydın’ın güzide bir o kadarda mizah dolu ilçesi olan Söke’yi sizler için ele aldık.
İzmir’de Karşıyaka ne ise Aydın’da da Söke odur. Sökeliler derler ki; “Sökeli olmak bir ayrıcalıktır” Gelin bu başlıkta neden böyle diyorlar inceleyelim.

1. Meşhur Çarşamba Pazarı

Söke’de Çarşamba günü adeta bayram günü gibidir. İlçenin en büyük ve en meşhur pazarı sayesinde tüm halk pazar alanına akın eder. Trafik ve park büyük derttir. Bir çok turistin de akınına uğrar.

2. Söke Ovası

Söke denilince akla ilk gelen şey tabii ki de Pamuk Ova’daki pamuk. İlçenin başlıca geçim kaynaklarından.

3. Öz Tiryaki Kahvehanesi

İlçenin en önemli mekanlarından biri olan bu kahve senelerden beri ilçenin erkek öğrencilerini üniversiteye ihraç eder. Adeta bir dershane gibidir. Buraya gelip de üniversiteyi kazanmayan yoktur.

Kahve dediklerine bakmayın, zilyon tane içecek mevcut. Tüm meyveli sodalar Niğde, Madran, Uludağ gazozları, sahlep ve aklınıza gelebilecek her türlü içecek vardır. Tek eksik macchiato… Özellikle tostu bu alanda zirve sahibi. Namı olan bir tosttur, bağımlılık yapar.

Ucuz ve kaliteli hizmeti ile aile sıcaklığını birleştiren bu mekan ilçe gençleri için vazgeçilmez bir yerdir. Buranın müdavimleri üniversiteye gittiklerinde en çok buranın yokluğunu çekerler ve döner dönmez koşa koşa giderler. Burada maç izlemek başkadır, okey oynamak başka.

4. Sökenin o sesi: Baran

Okuldan sonra mendil satan ve muzip hareketleri ile Sökelilerin kalbinde taht kurmuş olan küçük Baran, her köşe başında çevrilip mutlaka şarkı söylettirilir. Sesiyle adeta Küçük İbo olacağının sinyallerini vermektedir.

5. Deve Güreşleri

İlçenin vazgeçilmez etkinliklerinden biridir. Deve güreşi dediğiniz an, akan sular durur. Römorkların üzerine kurulan mangallar ve çilingir sofraları, güreşin en vazgeçilmez geleneklerinden biridir. Davul zurna ekiplerinin de buna eşlik etmesiyle iş iyice keyifli bir hal alır. Aşağıya ufak bir örneğini bırakıyorum…

6. Söke Pidesi

Şu ana kadar yediğiniz tüm pideleri unutun. Söke pidesi, yapılışı, hamuru, malzemesi ve çeşitleri ile pide konusunda Nirvana’ya ulaşmıştır. Bu konuda çok iddialılar. Özellikle tahinli pidede büyük nam salmışlar, bir çok yemek programına ve köşe yazılarına konu olmuşlardır.

7. Tatlı Maya Ekmeği

Hazır konu yemekten açılmışken Söke’ye özgün bir tattan daha bahsedelim; Tatlı Maya Ekmeği. Bu ekmek Söke’ye has olup, kahvaltıların vazgeçilmez bir parçasıdır. Nohut mayası kullanılarak yapılan bu ekmek, bir çok köşe yazısına konu olmuş ve nam yapmış bir ekmek türüdür.

8. Kemal Paşa Mahallesi

Söke’nin en büyük kültür merkezlerinden biridir Kemal Paşa Mahallesi. İlçenin ilk yerleşim yerlerinden biri olan bu mahalle, Rum mimarisini yansıtan tarihi evleriyle ünlüdür. Evler yakın zamanda restorasyona uğramış ve turizme kazandırılmıştır. Mahalleye girdiğiniz andan itibaren tarih yolculuğuna başlıyorsunuz.

9. Neşen Gazozu

Sökelilerin tarihi bir geçmişe sahip Kemal Paşa Mahallesi’nde üretilen bu gazoz efsane olmuştur. Her Sökeli çocuk en az bir kere dedesinin, babasının yanında kahvede bu gazozdan içmiştir. Bazen şekerli su olarak nitelendirilse de yerel gazoz listesinde Zafer gazozla kapışır.

10. Turizm ve sahile yakın olma

Eğer Sökeliyseniz diğer insanlar için büyük bir etkinlik olan Kuşadası, Didim veyahut İzmir’e gitmek sizin için sıradan ve monoton bir etkinlik haline dönüşüyor. Kuşadası 15 dakika, Didim 30 dakika, İzmir ise 1 saat uzaklıkta. Transit turizm geçiş noktası bulunuyor. Sökelilerin tatil gibi bir derdi bu yüzden olmuyor.

11. Karina ve Eski Doğanbey Köyü

Söke’nin doğal güzelliklerinden olan bu köy ve yarı deniz yarı göl olan bu yer adeta bir cennet gibi. İçerisinde denize nazır gün batımını izleyip ayrıca denizden çıkan tap taze balıkları yiyebileceğiniz bir restoranda mevcut. Gün batımını izlerken arkada Müzeyyen Senar’dan Benzemez Kimse Sana dinlemeniz tavsiyemdir.

12. Cengiz Usta

Tavuk dönerde tartışmasız en iyi olan Cengiz abimizden bugüne kadar yoktur ki tek bir yarım yememiş olan. Fakat Cengiz Usta’nın döneri o kadar kolay ulaşılabilen bir döner değildir. Beklemek gerekir. Cengiz Usta 5 dakikaya hazır diyorsa anlayın ki bir yarım saat daha oradasınız. Buna hazır olun. E tabii Cengiz Usta’da dünya standartlarında döner yiyeceksiniz. İstanbul’da Nusret neyse Cengiz Usta Söke’de odur.

13. Sökelilerin Alışveriş Sarayı

Novada Outlet her Sökelinin en uğrak alanıdır. Çünkü ilçedeki tek AVM’dir. Hele ki yaz aylarında turistler ve tatilcilerin de etkisiyle hınca hınç bir yoğunlukla dolar taşar. Bundan dolayı Sökeliler için hafta sonları hem eğlence hem ızdırap olur. Trafik ve park sorunlarından dolayı cinnet geçirmemek için ayrıca çaba sarf etmek gerekiyor.

14. Köfteci Erol

Söke’nin tarihi dokusunu hala bozmamış nadir dükkanlarından biridir. Babadan oğla nesil olarak işletilen bu dükkan, mütevazilik ve kaliteyi aynı anda sunuyor. Tadı damağınızda kalacak köftesi ve Erol abinin samimi esnaflığı muazzam. Ayrıca yine kendisinin yaptığı baklava ve kadayıfları akşamüstüleri satışa çıkarır. Öğleden sonra köfte biter ve tatlı satışı başlar. Sökelilerin uğrak noktalarından biridir Erol abi. Ayrıca bir çok ünlü isim ve devlet büyüklerini de dükkanında ağırlamıştır.

Bonus Video Kerimoğlu Zeybeği (Söke deve güreşi)

İzmir’in Torbalı ilçesinde dernekleri bulunan ve çoğu etkinliğe katılan bu amcalarımızdan Söke Deve Güreşlerinde bizlere güzel oyunları ile görsel bir şölen sunuyorlar.

Bildir

Editör İlhan

1984 yılında doğdu, ortalama 20 yıldır internet ile ilgili bir çok alanda çalışmalar yaptı. Bu süreçte edindiği tecrübeleri, doğduğu ve büyüdüğü yer olan Aydın için kullanıyor.

Yorumlar

  1. Oztiryaki kahvesi nedir tarihi 200 yillik mi donerci cengiz usta ne o sokeli degil ki cok iyi degil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?

0 Puanlar