İncirliova Tarihçesi

İncirliova, Aydın ilinin bir ilçesidir.

Milattan önce 1300’lü yıllarda alan üzerindeki hakimiyeti sona eren Hititlilerin ardından bölge sırasıyla Frigler, Lidyalılar, İonlar, Persler, Büyük İskender, Roma ve Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. M.S 1280 tarihinde Türk yurdu olarak kalmıştır.

1310 yılında beyliklerin ortaya çıktığı dönemde Aydınoğulları toprakları içerisinde yer alan bu bölge 1426’da Osmanlı Devleti’ne dahil olmuştur. Ahiler döneminden kısa bir süre sonra 14. yüzyılda bugünkü adıyla Kardeşköy, eski adıyla Saray Çukur’a (Başka bir iddiaya göre Kazma Çukur) yerleşmişler ve bugünkü İncirliova’nın başlangıcı olmuşlardır.

İncirliova ismi nereden geliyor?

İncirliova kuruluş tarihi 1987, haliyle Aydın’ın en yeni ilçeleri arasında. Bir zamanlar oldukça sulak olan bu bölgedeki bataklıklar kurumaya başlamış ve geniş düzlükte konumlanmış bu alanda incir ağaçları çıkmaya başlamış. Bu olayların ardından 1934 yılında yerli halk yaşadığı toprağı İncirliova olarak anmıştır.

Aydın’ın son zamanlarda en çok göç alan ve günden güne büyüyen ilçesinde insanların en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buna bağlı olarak tarım ve hayvancılık kökenli sanayiler gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Tüm bunlara ek olarak İncirliova seracılık, bal, tavukçuluk ve bal üretiminde de Aydın’da söz sahibi olmaya başlamıştır.

İncirliova nüfusuna genel bakış

1980’li yıllarda çıkarılan yasaların ardından ilçe ünvanını kazanan İncirliova’da nüfus artışı ileri yönde seyretmektedir. Aydın’a yakın olması, otoyol üzerinde bulunması ve diğer bazı bölgelere yakınlığı, yaşanabilir bir bölgede konuşlanması ve istihdam gücünün artıyor oluşu gibi sebeplerden revaçta olan ilçeler arasındadır.

Bir önceki yıla kıyasla 1.694 kişiye tekabül eden %3.57’lik artışla birlikte İncirliova nüfusu 2016 yılında 49.169 olmuştur. Nüfus yoğunluğu 262 kişi/km2, yüz ölçümü 188 km2’dir.

Konum bilgileri

Încirliova, Aydın iline 11 km uzaklıktadır. Buradan D-550 karayolu ve demiryolu geçmektedir.

İncirliova’yı öne çıkaranlar

İncirliova’ya gelince akla ilk gelenler 1954 yılından beri kapısına kilit vurulmamış Sabah Kahvesi ve Deve Sucuğu oluyor. Yine her sene deve güreşlerinin düzenlendiği bu ilçemiz adından sıkça söz ettiriyor. Halkın üzerindeki yükü attığı Kültür Park tesisleri de ilçenin bilinenleri arasında.

Bildir

Editör İlhan

1984 yılında doğdu, ortalama 20 yıldır internet ile ilgili bir çok alanda çalışmalar yaptı. Bu süreçte edindiği tecrübeleri, doğduğu ve büyüdüğü yer olan Aydın için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?