Kamulaştırılan Tariş Tekstil alanı için referandum

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in girişimiyle 1954 yılında inşası biten ve uzun süredir kapalı olan Aydın Tekstil Fabrikasının bulunduğu 177 dönümlük alan uzun süren mahkeme sürecinin ardından kamulaştırıldı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, merhum Başbakan Adnan Menderes’in girişimiyle 1954 yılında inşa edilen ve uzun süredir kapalı olan Aydın Tekstil Fabrikası’nı kamulaştırdı. Mahkeme sürecinin altı buçuk yıl sonra tamamlanmasının ardından, 177 dönümlük alanda ne yapılacağının belirlenmesi için halk oylaması başladı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, “177 dönümlük Aydın Tekstil Fabrikası alanı ile ilgili benim de fikrim var ve ben de oy kullanıyorum” dedi.

Uzun süredir kapalı olan Aydın Tekstil Fabrikası’nı kamulaştıran Aydın Büyükşehir Belediyesi, 177 dönümlük alana ne yapılacağına karar vermek için halk oylaması başlattı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 22-24 Nisan tarihleri arasında yapılacak oylama sonunda projeye karar verileceğini belirterek, şunları söyledi:
“177 dönümlük arazi içerisinde bin tane tescilli ağaç ve binalar yer alıyor. Bu ağaçlara dokunmamız mümkün değil. Binaların restorasyonunu yapacağız. Burayı çok amaçlı kullanacağız. Buranın beton yığınına dönüşmesini istemiyoruz. Kentin tam ortasında nefes alabileceğimiz böyle bir yer yok. Halkımız hafta sonu bu alanda ailesiyle birlikte çeşitli aktiviteler yapma fırsatı bulacak.”
Oyunu kullanan ve kendisinin de bir vatandaş olduğunu söyleyen Çerçioğlu, “Kuşadası’ndaki alanda ben fikrimi söyledim diye eleştiriler oldu. Ben de bir vatandaş olarak oyumu kullanıyorum ve fikrimi belli ediyorum. Yürüyüş yolları, restoran, kafe, çay bahçelerinin olacağı bir alan olmasını istiyorum” diye konuştu.
Belediye Başkanı Çerçioğlu ve beraberindekiler, daha sonra alanı gezdi.

Bildir

Editör Aydinda.com

Aydinda.com temel profilidir, bu profil herhangi bir şahısa ait değildir.

İçeriği sevdiniz mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Zeybek Oynayıp Gönlümüze Taht Kurmuş Ünlüler