Aydın’da Umreden Dönen Vatandaşlar Karantinaya Alınmadı Mı?

Aydın’da Umreden Dönen Vatandaşlar Karantinaya Alınmadı Mı?
Aydın’da Umreden Dönen Vatandaşlar Karantinaya Alınmadı Mı?

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Vatandaşlarımız nasıl bir sağlık testinden geçirilip evlerine gönderildiler derhal açıklanmalı. Bu vatandaşlarımıza tıpkı Ankara ve Konya’da olduğu gibi 14 günlük karantina uygulaması yapılmalı” diyerek Aydın’da Umreden dönen 256 kişi hakkında hangi testlerin yapıldığının net olmadığı ve karantinaya alınmadan evlerine gönderildiğini savundu.

İMZALADILAR VE EVLERİNE GİTTİLER

Umreden dönen vatandaşların Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından korona nedeniyle “14 gün boyunca dışarı çıkmayacakları ve ziyaretçi kabul etmeyeceklerine” dair bir yazı imzalatarak evlere gönderildiğini belirten Süleyman Bülbül “Aydın’a dönen vatandaşlarımızın sadece temenni yazısı ile evlerine gönderilmesini doğru bulmuyorum” dedi.

BİR GÜN SONRA GELENLER KARANTİNADA

Umreden birgün önce gelen vatandaşlar evlerine gönderilirken, ertesi gün gelen vatandaşlarımız yurtlarda 14 günlük karantinaya alındığını hatırlatan Bülbül, şunları söyledi:

  • Bakanlık kimin yurtlarda kimin evlerde karantinada olacağı kararını hangi test sonucuna göre verdi? Vatandaşlar hangi gerekçeyle evlerine gönderildi, neden 14 gün karantinaya alınmadılar ve nasıl bir sağlık taramasından geçtiler derhal açıklanmalı.
  • Evlerine gönderilen vatandaşlar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kontrol ediliyor mu? Bu soruların cevapları bir an önce verilmeli.
  • Her bir temas yeni bir vaka olabilir. Aydın’da ortaya çıkan bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmez ve gerekli tedbirler alınmazsa, ne yazık ki ortaya çıkacak olumsuz sonuçlardan hepimiz etkileneceğiz.
  • O nedenle Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ve Aydın İl Müftülüğü ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri yetkililerine ve Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca’ya, Aydın halkı adına acil çağrıda bulunuyorum; Bir an önce bu hatalı uygulamadan dönülmeli, umreden dönen 256 vatandaşımıza tıpkı Ankara ve Konya’da olduğu gibi 14 günlük karantina uygulaması yapılmalı, semptomları sağlık ekipleri tarafından an be an takip edilmeli.

Bildir

Editör Aydın Haberleri

Aydın son dakika haberleri ve gelişmelerini sizlerle paylaşan hesabımızdır.
Siz de üst kısımdaki içerik ekle bölümünden haber ve diğer içerikleri gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.