İncir, İncirin Faydaları, Sarı Lop, Yaş ve Kuru İncir Hakkında Bilgiler

#

İncir, hem şifalı hem lezzetli bir meyvedir. Tatlı ve olgun incirin lüksü olağanüstüdür. Yumuşak ve verimli olan bu meyvenin içi çekirdeklerle doludur ancak çekirdekleri o kadar küçüktür ki, taze incirlerin aranan benzersiz dokusuna çıtır bir lezzet katarlar. Çoğu çeşit yoğun tatlıdır bu nedenle tatlılarda kullanılırlar. Bunun yanı sıra incir ayrıca peynir, et ve diğer yiyeceklerle birlikte de kullanılabilir. Daha tuzlu lezzetlerin tuzlu-tatlı dengesini sağlamak için bal benzeri tatlılığından yararlanılabilir.

Taze incirlerin nasıl saklanacağı, fiyatları, besin değerleri, çeşitleri, faydaları ve incirle yapılabilecek tarifler için yazımızı okumaya devam edin.

İncir Nedir?

İncir, meyve ağaçlarından yetişen bir meyvedir. İncir ağacı eski zamanlardan beri yetiştirilmektedir ve ağaçlar süs amaçlı da kullanılmaktadır. Ağaçlar kuru ve güneşli yerlerde yetişir ve Ege, Akdeniz ve Orta Doğu’ya özgüdür. Türkiye’nin en çok incir üreten İli Aydın’dır. İncirler taze yenebilir veya kurutulabilir. Reçel üretiminde de yaygındır. Taze incir tatlı, ballı bir tada ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Dokuları benzersizdir, bu da taze incirleri bulmaya değer hale getirir.

İncirin çok tatlı tadı, birçok tuzlu yiyecekle doğal birleşir. Özel fikirler için incirlerin özellikle hangi lezzetlerle birleştirilebileceğini aklınızda tutarak kendi harika kombinasyonunuzu oluşturun.

İncir, yıllanmış ve eski peynirlerle lezzet olarak harika bir şekilde eşleşir. Ünlü olarak mavi peynirlerle eşleştirilir.

Sarımsak, zeytin ve kapari gibi aromatiklerle iyi bir kombinasyon oluşturan incirlerle harika bir salata hazırlayabilir ve Akdeniz mutfağının esintilerini sofranıza taşıyabilirsiniz.

Narenciye, özellikle limon ve portakal aromaları, pancetta, pastırma ve jambon gibi kurutulmuş etlerle uyum sağlayan incirden harika et ve meyve tabakları hazırlayabilir. Ya da narenciye ve incir aromalı etler pişirebilirsiniz.

Kuvvetlendirilmiş şaraplar ve brendi, rom, porto şarabı ve şeri gibi koyu alkollü içkiler ile incirin tadı harika bir şekilde eşleşir.

Balzamik veya şeri gibi tam aromalı sirkeler, her çeşit kuruyemiş, krema, mascarpone ve creme fraiche gibi zengin süt ürünleri ve tarçın, karanfil, kakule, muskat cevizi ve anason gibi sıcak baharatlarla incirin tadı eşleşir.

İncir Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Ege yöresinin incisi ve en tatlısı incir meyvesini dalından koparıp yemek isterseniz incir ağacı fidanı dikimi yapabilirsiniz. İncir ağacı fidanının dikimi için en iyi zaman uyku evresidir. Kış mevsiminde yapraklarını döken incir, uyku evresindedir. Bu yüzden özellikle ocak, şubat ve mart aylarında dikilebilir.

İncir ağacı dikerken, fidanların arasında mesafe bırakılmalıdır. 8×8 metre taban, 7×7 metre kır taban, 6×6 metre kır arazilerde incir ağacı dikebilirsiniz. Bu ölçülere mutlaka uymanız gerekir. İncir ağacının suya, güneşe ve havaya ihtiyacı vardır.

İncir ağacını düzenli olarak budamak çok önemlidir. Ilık kış ayları veya sonbahar aylarında incir ağacını budayabilirsiniz.

İncir İlekleme Nasıl Yapılır?

İncir ilekleme yani incir dölleme için ilek sinekleri vardır. Haziran ayında, incirler madeni para büyüklüğüne gelir. Bu noktada erkek ağaçlardan incirli dal alınır ve dişi yani meyvesi alınan ağaca asılır ya da file içinde erkek incirler, dişi ağaçlara asılır. Bu işleme ilekleme adı verilir. Bir ağacın üç farklı yerine ilek fileleri asılır. Filelerin içinde 15 ila 20 meyve olmalıdır. Bu işlem bir hafta aralıklarla iki kez yapılmalıdır.

Aydın Sarı Lop İncir Nedir?

Sarı renkli olan ve Aydın yöresine özgü olan lop incir muhteşem bir lezzete sahiptir. Tüm incirler arasında tadı ve saklanması en iyi olan incir lop incirdir. Hasat zamanı kısa olan bu incirler ayrıca kurutularak kış aylarında yemiş olarak da tüketilebilir.

İncir Fiyatları

Yaş incirin bir kilo fiyatı 15 lira ile 40 lira arasında değişir.

İncir Besin Değeri Nedir?

Yaş incir iyi bir lif kaynağıdır. Zengin bir lif kaynağı olduğu için oldukça besleyicidir. Kuru incir aslında yaş incirden daha fazla lif sağlar ve ayrıca manganez ve düşük miktarda diğer besinleri sağlar. 100 gram incirin besin değerlerinden ne kadar besleyici olduğu anlaşılır.

Taze incirde 79,11 gram su, 74 kcal enerji,  0.75 gram protein, 16.26 gram toplam şeker, 0.3 gram toplam yağ, 19.18 gram karbonhidrat ve 2.9 gram lif vardır. İncir vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir.

İncirin içinde 35 mg kalsiyum, 0,37 mg demir, 17 mg magnezyum, 14 mg fosfor, 232 mg potasyum, 1 mg sodyum, 0.15 mg çinko, 2 mg C vitamini ve toplam askorbik asit, 0,06 mg tiamin, 0.05 mg riboflavin, 0.4 mg niasin, 0.11 mg B-6 vitamini, 6 µg folat, 7 µg A vitamini, 0.11 mg E vitamini, 4.7 µg K vitamini, 0,06 gram toplam doymuş yağ asitleri, 0.07 gram toplam tekli doymamış yağ asitleri ve 0.14 gram toplam çoklu doymamış yağ asitleri vardır.

İncir Çeşitleri Nelerdir?

İncir çeşitleri birbirinden farklı özelliklere ve lezzetlere sahiptir. İncirin türlerini sizin için aşağıda sıraladık.

Adriyatik İnciri

Bu soluk yeşil ila soluk sarı renkli incir bazen açık renkleri için “beyaz incir” olarak adlandırılır ve parlak bir güneş ışığında gerçekten beyaz bir renk tonu alabilirler. Ayrıca, dış kısımları soluk yeşil-beyaz çizgilidir. Dışarıda oldukları gibi, tüm dikkati üzerine çeken ve incir için bile ekstra tat veren parlak pembe ila parlak kırmızı iç kısımları vardır.

Adriyatik inciri haziran ayında ve yine ağustos ayında hasat edilir. Süper tatlı doğaları, kendi başlarına basit bir meyve tatlısı olarak yenebilecekleri anlamına gelir. Adriyatik incirlerini canlandırmanız gerekiyorsa, bir parça krem ​​fraiche veya mascarpone peyniri ile servis yapın. Ayrıca dondurma veya sade, şekersiz yoğurt üzerinde servis edilen lezzetli dilimlenmiş veya doğranmış Adriyatik incirlerini servis edebilirsiniz.

Siyah İncir

Siyah incirler son derece tatlıdır. İsimlerine rağmen, gerçekten siyah değiller, daha çok kendi başına muhteşem bir renk olan derin mavi-mor renktedir ve iç kısmı güzel bir pembedir.

Çılgın tatlılıkları, sade yoğurt veya keskin taze peynir (mascarpone, taze ricotta, fromage blanc veya çiftçi peyniri) tatlı için servis yapmak için mükemmeldir. Ayrıca hepsini deneyin veya peynir tabağı üzerinde yarıya bölün, inciri küp küp doğrayın ve crostini ekmeklerinin üzerine koyun ya da dilimlenmiş bir şekilde taze meyve tartlarına ekleyin.

Türkiye İnciri

Kahverengimsi-koyu mor bir renge sahip olan bu incir ülkemizde yetişir. Diğer incirlerden daha hafif bir tada sahiptir ve benzer görünümlü siyah incirlerinden biraz daha az tatlıdır. İç kısmı ise diğer incirlerden daha soluk pembe renkte olma eğilimindedirler.

Türkiye inciri, daha hafif tatlılıklarının hoş bir kontrast olduğu salatalarda veya ek bir tatlandırıcının kullanılacağı tatlılarda iyi çalışır. Bu inciri tatlıda kullanmak istiyorsanız ve tatlı istiyorsanız, balla karıştırın ve köpürene kadar bir süre kaynatın veya incir ekmeği yapmak için kullanın. Ayrıca incir reçeli yapmak için bu incirleri her zaman kullanabilirsiniz.

Calimyrna İnciri

Calimyrna inciri diğer incirlere kıyasla büyüktür ve yeşilimsi, hafif altın bir renge sahiptir. Dış rengine kontrast olan ve daha çarpıcı hale getiren iç kısmının çarpıcı pembe rengi var.

Çarpıcı iç rengi nedeniyle, calimyrna inciri sadece kesmek ve olduğu gibi yemek için mükemmel bir seçenektir. Kendilerine özgü bir fındık aroması var. Tüm incirlerde bu doğallık var. Elbette, bu yüzden kuruyemişlerle çok iyi eşleşirler. Kuruyemiş lezzeti nedeniyle, ayrıca mezeler, peynir tabağı veya şarküteri tabağı için de hoş bir lezzet olurlar. Ya da çok kolay bir tatlı için bu incirleri ızgarada pişirebilirsiniz.

Kadota İnciri

Kadota incirleri, diğer incirlerden daha az tatlıdır. Soluk renkli iç kısımları olan Kadota inciri açık yeşil bir renge sahiptir.

Kadota iyi bir yaş incirdir. Onlar en iyi incir çeşidi olmasalar da tatlı ve lezzetlidirler. Reçel yapmak ya da tatlılara eklemek için idealdir.

Özellikle tatlı olmayan bir Kadota inciriniz varsa, tatlılıklarını ortaya çıkarmak için onlara en az miktarda tuzla ovabilirsiniz. Bu herkese uygun olmayabilir, tuzlu tatlı bir lezzet sevenler için oldukça iyi. Bu yüzden salatalara eklemek için son derece iyi bir seçenektir. Yeşillikleri veya diğer malzemeleri eklemeden önce onları doğrayın ve salataya ekleyin ya da rokalı pizzanın üzerinde kullanın.

İncir Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde günlük meyveler söz konusu olduğunda kuru meyveler popüler bir seçimdir. Doğal tatlı lezzete sahip kuru meyve size beslenme ve lezzet sağlar. Kuru üzüm, hurma, kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik gibi meyveleri fındık ve tohum gibi diğer faydalı gıdalarla birlikte kullanmak ve karıştırmak için birçok seçenek vardır. Bunlardan, sağlığa faydalı inanılmaz özellikleri ile öne çıkan bir kuru meyve, dut ailesinin bir üyesi olan incirdir. Küçük çan veya armut biçimli meyve, yıl boyunca taze veya kurutulmuş formunda yaygın olarak bulunur.

Gevrek çekirdeklerle dolu tatlı sulu meyve, özellikle şarap haşlanmış veya ızgarada ve üstüne biraz bal gezdirildiği zaman mutlak bir zevktir. Roka yaprakları, fındık, yaz sebzeleri ve peynir ile salatalara eklenebilir.

Taze meyve doğal lezzet açısından yüksek puan alabilirken, kurutulmuş incir her zaman kolay bir sağlıklı atıştırmalık olarak bizimle eşleşir. Daha yüksek vitamin, mineral ve antioksidan konsantrasyonuna sahiptir, kolayca bulunur ve ayrıca marmelat, tatlı reçel ve konserve yapmak için kullanılabilir. Damaklarınızı süslemek için kullanılabilecek sayısız yolun yanı sıra işte incirin sağlığa yararlı özelliklerinden bazıları…

İncir kilo vermeyi kolaylaştırır

İncirler iyi bir lif kaynağı olduğu için araştırmalar, yüksek lifli gıdaların olumlu bir etkiye sahip olması nedeniyle kilo vermeye yardımcı olabileceklerini bulmuştur. Lif günlük diyetimizin önemli bir parçasını oluşturur. Lif sadece sindirim sistemimiz için iyi olmakla kalmaz aynı zamanda kanser ve tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla da bağlantılıdır. Sağlık uzmanları size yüksek lifli yiyeceklerin uzun süre tok ve doygun hissettirdiğini söyleyeceklerdir bu yüzden kilo verme stratejilerinize kolayca uyuyorlar.

Bir araştırmaya göre, lif bakımından zengin bir diyet bu ekstra kiloların verilmesine yardımcı olabilir. Ancak kuru incir de kalorisi yüksek olduğundan, düzenli olarak az miktarda tüketmeniz gerekir. Burada, porsiyon kontrolü anahtardır.

İncir tansiyonu dengeler

İncir iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum vücut için gerekli olan önemli bir mineraldir ve düzenli alımının, kan basıncının korunmasına yardımcı olduğu söylenir. Çünkü sodyumun zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Yüksek sodyum içeriğine sahip işlenmiş gıdalara sürekli güvendiğimiz bir dünyada yaşadığımız için, potasyum açısından zengin bir diyet esastır. Bunu yapmak kan dolaşımına ve sindirim bozukluklarına da yardımcı olabilir.

Japonya’da Shiga Tıp Bilimi Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diyabetli bireyler için potasyum açısından zengin bir diyete sahip olmanın kalp ve böbrek rahatsızlıklarına karşı korunmanıza yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Üreme sağlığını korur

Eski Yunanlılara göre, incir kutsal bir meyve ve doğal bir afrodizyak olarak kabul edildi. Doğurganlığı ve sevgiyi simgeliyordu. Eski Hindistan’da da incir sütle birleştirildi ve tüketildi. Çinko, manganez, magnezyum ve demir gibi minerallerle yüklü olduğundan, hepsi üreme sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Ayrıca, bir ev ilacı olarak, regl sorunlarının üstesinden gelmek için genellikle incir yemeleri önerilir. Çalışmalar ayrıca incirlerin yüksek bir antioksidan ve lif kaynağı olduğu için menopoz sonrası meme kanseri ve hormonal dengesizliklere karşı korunmaya yardımcı olduklarını bulmuştur.

İncir kalp sağlığını korur

Çalışmalar, incirlerin vücutta, kan dolaşımında dolaşan ve kalp hastalığının önemli bir nedeni olan yağ parçacıkları olan trigliserit seviyesini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kuru incir çiftinde yüksek tansiyon düşürücü özelliklere sahip antioksidan içeriği, uzun vadede koroner arterlerin tıkanmasına ve koroner kalp hastalığının önlenmesine neden olabilecek serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

İncir kabızlığı önlemeye yardımcı olur

İncirdeki yüksek lif içeriği sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur böylece kabızlığı önlemeye de yardımcı olur. Lifler düzenli bağırsak hareketlerini korumak için gereklidir ve incir gibi gıda kaynaklarının düzenli olarak tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

İncir kemik sağlığını geliştirir

Kuru incir ve yaş incir iyi bir kalsiyum kaynağıdır. İnsan vücudu, mineralin günlük ihtiyacını karşılamak için günde yaklaşık 1000 mg kalsiyum gerektirir. Kalsiyum vücut tarafından üretilmediğinden, yediğimiz sadece vücudun ihtiyacına katkıda bulunur. Çoğu zaman en yüksek kalsiyum kaynağı olan sütün olmasına rağmen belirlenen gereksinimi karşılayamayız. Bu nedenle diyetimize incir gibi diğer gıda kalsiyum kaynaklarını dahil etmek önemlidir.

İncir kan şekerini düzenler

İncirdeki yüksek potasyum içeriği, vücuttaki kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur böylece yemeklerden sonra emilen şeker miktarını kontrol eder. Bu nedenle yüksek bir potasyum diyetinin diyabet hastalarına yardımcı olduğu söylenir. Araştırma çalışmaları, incirlerde bulunan klorojenik asidin kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve tip II diyabette kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

İncir Faydaları ve Zararları

İncir, 5000 yıl önce Yakın Doğu ve Güneybatı Asya’da zaten yetiştiriliyordu ve eski Yunanlılar bile meyvelerin hızlı enerji tedarikçileri olduğunu ve esas olarak yüksek mineral içerikleri nedeniyle kas kramplarını önleyebileceğini biliyorlardı.

Yüksek lif içeriği nedeniyle, incir tüketimi de sindirime yardımcı olur. Ayrıca, meyveler idrarı uyarır ve kanserojen hücreleri uzaklaştırır. Potasyum kan basıncını normalleştirir ve C vitamini damar duvarlarını arterioskleroza karşı korur.

Ayrıca, incir ağacının dallarında bulunan lateksin iyileştirici etkisi vardır ve inatçı nasırlar için natüropatide kullanılır.

İncir yemek sağlıklıdır

İncirin çiçekleri içe doğru büyür. İncirler tatlı ve yemiş tadı sindirime yardımcı olurlar ve kalorileri düşüktür. Taze incir 100 gramda sadece 63 kilokalori içerir. Meyveler ayrıca birçok sağlıklı besin sağlar. Taze incirler birçok temel B vitamini içerir (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Diğer şeylerin yanı sıra, metabolizmayı düzenler ve ruh halini hafifletir. Potasyum kan basıncını düşürür ve kalp aktivitesini destekler.

E vitamini savunmanızı güçlendirir. K vitamini ve kalsiyum kemik yapısı için uygundur. Süt ürünlerinden kaçınırsanız, incir değerli bir potasyum sebze kaynağıdır. Demir vücudunuzun kan üretmesine yardımcı olur.

Meyve, bağırsaklardaki asit dengesini stabilize eder ve ona bol miktarda lif sağlar. İncir yediğinizde, organlarınızı harekete geçirir ve sindirimi uyarır. İncirler, bu nedenle, hafif kabızlık için kullanabileceğiniz doğal, yumuşak bir müshildir.

İncir az kalorilidir

Kalori hesabı yapan insanlar bile tereddüt etmeden taze incir yiyebilir. Yüz gram çiğ incirin ortalama 63 kilokalorisi (kcal) vardır. Bu, yaklaşık 55 kilokalorisi olan elmadan çok daha önemli oldukları anlamına gelir. Bununla birlikte, kuru incir ile durum tamamen farklıdır. Kurutma, kalori içeriğini 100 gram başına 247 kilokaloriye çıkarır.

İncir, vitamin bakımından zengin meyvelerden birisidir. İncir neredeyse hiç yağ içermez, ancak birçok vitamin ve mineral içerir. A vitamini (retinol) cilt ve mukoza zarlarının yanı sıra görme gücümüz için de iyidir. B vitaminleri metabolizmayı düzenler ve sinirler için gereklidir. Folik asit emilimi hücre bölünmesi ve kan oluşumu için gereklidir.

Biotin sağlıklı cildi, sağlıklı saçları ve sabit tırnakları destekler. İncirler çok fazla magnezyum içerir. Yüksek magnezyum içeriği hücre yenilenmesini ve enerji dengesini destekler.

İncir sindirim için iyidir

İncir ayrıca potasyum, fosfor ve demir içerir. Potasyum kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olabilir ve kan oluşumu için demir gereklidir. İncirlerin asitliği azdır ve sindirim için bir nimettir. Birçok küçük tohumları ile bağırsaklara birçok sağlıklı lif sağlarlar. Bu yüzden incir kabızlığa karşı da faydalıdır. Bunu yapmak için, akşamları biraz kurutulmuş meyveleri suda bekletebilir, bir gece bekletebilir ve sabahları ıslatma suyuyla birlikte yiyebilirsiniz.

İncir kemikleri güçlendirir

Çalışmalar, incirin kemik güçlendirmesine destek olduğunu gösteriyor. Ayrıca osteoporoz hastalığını engellemeye yardımcı olan bileşenler incirde oldukça zengindir. Üstelik kemik oluşmasına destek olan incir, ayrıca kemikleri hasarlara karşı onaran fosfor bakımdan oldukça zengindir.

İncir vücudu temizler

Hem taze incir hem de kuru incir doğal bir antibiyotik işlevi vardır. Antioksidanlar açısından çok güçlü olan incirler, kan ve bağırsakların temizlenmesini ve daha sonraki yaşlarda ortaya çıkabilecek göz ve solunum hastalıklarına karşı koruma sağlar.

İncir ile kolon kanseri tedavisi

İncirlerde lif bulunması, özellikle kolonda serbest radikalleri ve diğer kansere neden olan maddeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak bağırsakların hareketini arttırır.

İncir ağrıyı azaltır

Özellikle soğuk algınlığı ve ilgili salgın hastalıklardan boğaz ağrısına kadar kış aylarında faydalıdır. Kuru bir inciri bir bardak ılık su ve bir kaşık bal ile karıştırarak tüketirseniz, boğaz ağrısının çok rahatladığını göreceksiniz.

İki inciri geceden saf zeytinyağına koyun ve ertesi geceye kadar bekletin. Günün sonunda, zeytinyağından iki inciri çıkarın ve yiyin. Hemen yediğiniz incirlerin yerine iki incir daha ekleyin.

Bu kürü çürümeden altı ay boyunca uygulayın. Altıncı ayın sonunda astımınız yok, öksürüğünüz iyileşir. İncir yüksek oranda lif içeriyor kandaki kolesterol vücuttan atılmadan atılmasına izin vermez.

İncir ile kanserin önlenmesi

Özellikle influenza ve grip enfeksiyonlarını iyileştiren incir, hücre yenilemesi sağlar. Çünkü çok yüksek seviyelerde protein, vitaminler ve mineraller içeren harika bir meyvedir.

İncir genel olarak sindirimi iyileştirir ve bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. İncirin içindeki benzaldehit maddesi, kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

İncir ile kan basıncı kontrolü sağlayabilirsiniz

İncir başlığındaki kalp sağlığı yararlarının altını çizdiğimiz yüksek derecede potasyum içerir. Potasyum kan basıncını dengelemede önemli bir rol oynar. Bu nedenle, günlük incir tüketimi kan basıncını ayarlar ve yüksek tansiyonun neden olduğu hastalıklara karşı korur.

Saç bakımı için incir kullanılır

Şampuan endüstrisi incir bileşenlerinin çoğunu kullanır. İçerdiği zengin C vitamini saçın köklerini güçlendirir ve saç derisinin sağlığını korur. Aynı şekilde bol miktarda magnezyum içerir. Saça doğal bir görünüm kazandırmak için yararlıdır.

İncir diyabeti iyileştirir

Diyabetli insanlar arasında meyvelerin şeker içerdiğinden tüketilmemesi gerektiğine dair yanlış bir inanç vardır. Çoğu meyvenin glisemik indeksi düşüktür. Bu nedenle, kan şekerinde ani artışlara neden olmaz. İncir de bu meyvelerden biridir ve diyabet hastaları için faydalı olabilir. İncirdeki lif içeriği kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Lif bakımından zengin bir diyet, Tip 2 diyabet riskini azaltacaktır. Üstelik incir yaprakları diyabet için iyidir. Araştırmaya göre, incir yapraklarında bulunan ficusin maddesi insülin duyarlılığını arttırmaktadır.

İncir ile koroner kalp hastalığının önlenebilir

İncir dolaylı olarak kalp sağlığını korur. Yüksek potasyum seviyeleri kan basıncını sağlıklı tutar. Böylece, yüksek tansiyon kalbi zararlı etkilerden korur. Kuru incir fenol, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini tutar. Bu yağ asitleri koroner kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca, incir yaprakları trigliseritler üzerinde inhibe edici etkiye sahiptir ve toplam sayısını azaltır. Trigliseritler, çeşitli kalp hastalıklarının arkasındaki başka bir faktördür.

İncir kabızlığı önler

Genel olarak sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına çok ciddi katkıda bulunan incirler, özellikle kabızlık problemleri olanlar için önemli bir iyileşme kaynağıdır. Kabızlığın en büyük nedenlerinden biri, ağırlık veya hareketsizlikten kaynaklanan sindirim sistemi bozukluklarıdır. Özellikle bağırsaklar iyi çalışmazsa hastalığa neden olur. Sindirim sisteminin tüm organları için hayati bir besindir ve lif incir kabızlık problemlerini çözmede çok önemli bir seçimdir.

İncir ile kolestrol seviyesini düşürün

İncirler, çözünür bir lif olan pektin zengini bir meyvedir. Lif sindirim sistemine destek olur böylece vücuttan atılacak olan fazla kolesterolü temizler ve atılım sistemine taşır. İncirler mevcut en lifli gıdalardan biri olduğundan, olumsuz bir etkisi olabilir. Diyetinizdeki yüksek miktarda lif, göğüs ve kolon kanseri belirtilerini önleyerek genel sağlığınız için yararlı olabilir.

İncir tüketerek Alzheimer’ı önleyebilirsiniz

İnflamasyonu hafifletmek için incir en iyi meyvelerden biri olarak kabul edilir. Avustralya ve Amerika Üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırma, incirlerin yaşlanma sırasında enflamatuar sitokinleri azaltabileceğini bulmuştur. Ayrıca Alzheimer gibi hastalık riskini azaltmada da etkilidir.

Yaşlanmaya karşı etkilidir

Yaşlanmayı geciktirmek istiyorsanız her gün düzenli olarak 2 adet incir tüketmenizi öneriyoruz. Yüksek derecede anti oksidan içeren bu meyve vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya ve bozulmaları geciktirmeye yarıyor.

İncir ile bronşit tedavisi

Sadece çok az insan inciri çay olarak demlemeyi düşünüyor. Ancak inciri bu şekilde sağlığı geliştirmek için kullanmak da mümkündür. Hedef nokta bronşlarda veya tercihen bronştadır. Solunum yolu iltihaplandığında oluşan mukus yerinde kalmamalı, gevşetilmeli ve öksürülerek çıkarılmalıdır. Bu çabayı desteklemek için, ebegümeci çiçeği, rezene meyvesi veya kekikten tek bir çay demlemek ve içmek iyi bir fikirdir.

Ayrıca, bir çorba kaşığı ezilmiş kuru incir çayı hazırlarken eklenebilir. Bronşitte mukusun atılmasını desteklemek için günde 3 bardak tüketin.

Zührevi hastalıkların incir ile tedavisi yapılabilir

İncirler geleneksel olarak dünyanın birçok yerinde zührevi hastalıklar için sakinleştirici bir merhem olarak kullanılmaktadır. Bu meyvelerin sindirimi veya topikal uygulaması, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu meyvelerin olumlu etkilediği semptom ve hastalıkların tam aralığı hakkında daha fazla araştırma yapılmalıdır.

İncir Faydaları Cinsellik

Cinsel gücü arttırmak için kuru incir ve balı karıştırdıktan sonra günde bir tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Bu karışım cinsel gücü ve cinsel isteği arttırır.

İncir cinsel işlev bozukluğunu tedavi eder

Yüzyıllar boyunca incir genel olarak sterilite, cinsel performans veya erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluklarını tedavi eder. Kültürel olarak incir genellikle güçlü bir doğurganlık veya cinsel destek sağlayıcısı olarak bilinir ve bir afrodizyak olarak kullanılır.

Hamile kalmayı kolaylaştırıyor

Hamile kalmak istiyorsunuz fakat yumurta sayınız az, bu durumda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği kuru incir küründen faydalanabilirsiniz.

İncirin Kısırlık Tedavisinde Doğal İlaç Etkisi

Aşağıdaki videoda anlatılanlara göre Zeytinyağlı İncirin kısırlık problemine olumlu yönde etkide bulunduğu anlatılıyor. Sizlerle daha önce Zeytinyağının faydaları hakkındaki yazımızı paylaşmıştık. Zeytinyağı ve İncirin muhteşem birlikteliği bu ikiliyi kullananları mucizevi sonuçlara ulaştırabiliyor.

İncir cilt hastalıklarına karşı etkilidir

İncirin antioksidan bakımından zengin olması onu harika bir cilt bakım ürünü yapar ve cilt sağlığı için mükemmel deneyimler sunar. Taze inciri püre yapın ve yüzünüze uygulayın. Bu püreyi yüzünüzde yirmi dakika boyunca bekletin. İncir cildi derinlemesine temizler ve besler. Ayrıca akne ve sivilcelerin temizlenmesini sağlar ve cildi gençleştirir.

İncirin Zararları

Aynı zamanda, incirin olumlu nitelikleri tüketilirken dikkatle düşünülmelidir. Aşırı incir tüketmek müshil etkisi yaratabilir ve özellikle kurutulmuş meyvelerde yüksek şeker içeriği sürekli tüketildiğinde diş çürüğü riskini artırabilir.

İncir sağlık açısından çok faydalı bir meyve olmasına rağmen, birkaç zarar da vardır.Bu zararlar arasında incir şekeri yüksektir ve bu diyabetli insanlar için risklidir. Diyabetli insanlar az ve bilinçli incir tüketirlerse zarar görmezler. Bununla birlikte, aşırı tüketimi şeker yükselmesine veya ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Lifli ürünlere alerjisi olan kişiler incir tüketiminden kaçınmalıdır. Sebebi incir çok etli bir meyvedir. İnsanların sağlığını tehlikeye atabilir. İncir, duyarlı vücut yapısına sahip kişilerde alerjiye neden olabilir. İncir tüketiminden önce alerji testi faydalı olacaktır.

İncir Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

İncir çekirdeği yağı, soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Ficus carica ağacının tohumlarının ekstre edilmesiyle oluşturulan bitkisel özellikli ve yenilebilir bir yağdır. İncir yağı özellikle cildi iyileştirmek ve gençleştirmek için çok güçlü yararları olan çeşitli besinler açısından zengindir.

Bu, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde kozmetik amaçlı uzun süredir kullanılan bir yağdır. Günümüzde, inanılmaz cilt geliştirici faydaları sayesinde dünyanın geri kalanında popülaritesini artırıyor.

Bir meyve olarak incir, serbest radikalleri nötralize eden ve hastalıklarla savaşan güçlü antioksidanları ile insan vücuduna çeşitli faydalar sağlar. Aynı zamanda fenol içeriği, hücre hasarını önler ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

İncirler magnezyum, manganez, demir, bakır, fosfor, potasyum, sodyum da dahil olmak üzere çok çeşitli temel minerallere sahiptir ve mevcut tüm meyvelerden en yüksek kalsiyum miktarına sahiptirler. Ek olarak, incirler, başta K ve B9 olmak üzere vitaminler içerir.

İncir çekirdeği yağı, bu temel minerallerin büyük bir miktarına sahiptir. Ayrıca, tüketildiğinde, kalbi koruyan, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen, kan basıncını düşüren ve maküler dejenerasyon insidanslarını azaltan terapötik özelliklerini serbest bırakır.

İncir çekirdeği yağı gözleri korur, maküler dejenerasyonu önler. Kalp hastalığı riskini azaltır. Karaciğer ve böbreğin düzgün çalışmasını teşvik eder. Oksidasyonu ve hücre hasarını önler. Cildin kalitesini büyük ölçüde artırır.

Üstelik incir çekirdeği yağı vücuttaki toksinleri gidermeye yardımcı olur. Mükemmel doğal anti-enflamatuar etkileri vardır. Saçı güçlendirir ve nemlendirir. Kan basıncını azaltır ve düzenler. Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olur.

İncir çekirdeği yağı tüketimi, folik asit ihtiyacını almak için mükemmel bir bileşendir. Hamile kadınlar veya hamile kalmayı planlayanlar için, en azından bu dönem için, yemeklerindeki klasik zeytinyağı yerine incir çekirdeği yağı yerine koymanız idealdir.

İncir tohumu yağı, cildin gözeneklerini temizleme ve küçültme ve hücresel süreçleri uyarma yeteneğine sahiptir. Bu da siyah nokta ve sivilce problemleri olan ciltler için mükemmel bir çözümdür.

Antioksidan özellikleri sayesinde incir çekirdeği yağı, hücrelerimizin her birinde yaşlanmayı geciktirir. Bu, bizi genç ve sağlıklı tutmanın yanı sıra, kanser hücrelerinin ve diğer dejeneratif hücresel hastalıkların oluşumunu önlememizi sağlar.

İncir Çekirdeği Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

İncir çekirdeği yağını cilt bakımında farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Ev yapımı incir çekirdeği yağı serumu

İncir çekirdeği yağı, tek başına kuru, düzensiz, hasarlı veya olgun ciltler için bir yüz yağı olarak kullanılabilir. Kombine, yağlı veya akne eğilimli ciltler için incir yağı ve üzüm çekirdeği yağı,  kuşburnu yağı, argan yağı, jojoba yağı veya fındık yağı gibi komedojenik olmayan bitkisel taşıyıcı yağlarla bir karışım yapabilirsiniz.

Ayrıca, serumunuzun daha da eksiksiz olmasını istiyorsanız, buhur yağı, ylang ylang yağı, sardunya yağı, yasemin yağı, akne eğilimli ciltler için çay ağacı yağı, gül yağı veya karanfil yağı, paçuli yağı gibi uçucu yağlardan birini veya daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Lekeleri çıkarmanız veya cildinizin rengini eşitlemeniz gerekiyorsa, limon, portakal veya greyfurt gibi narenciye esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Bu preparatın sadece gece güzellik rutininde kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

İncir çekirdeği ile yüz yağı

Ev yapımı serumunuzu hazırlarken bu nokta çok önemlidir. Uçucu yağlar, taşıyıcı yağlardan farklı olarak, istenmeyen etkileri önlemek için önlem alınmalıdır. Bu nedenle, cilt tipinize göre karışımınıza belirtilen miktarda eklemeniz gerekir.

Hassas ciltler için 28 gram başına 4 ila 9 damla incir çekirdeği yağı kullanılmalıdır. Normal, sağlıklı cilt için 28 gram başına 9 ila 23 damla incir çekirdeği yağı kullanılmalıdır. Ayrıca, alerjik reaksiyonları ekarte etmek için her uçucu yağ ile bir yama testi yapmanızı öneririz. Son olarak, UV ışınlarına maruz kaldığında yüzünüzü lekeleyebileceğinden ışığa duyarlı yağlar konusunda dikkatli olmalısınız.

İncir çekirdeği yağını bergamot yağı, portakal yağı, limon yağı, mandalina yağı, greyfurt yağı, angelica yağı, kimyon yağı ve zencefil yağı ve kuşburnu yağı ile karıştırarak bir yüz serumu oluşturabilirsiniz.

Doğal nemlendirici krem

İncir yağı, ölü hücreleri deriden nazikçe eksfoliye eden aktif bir enzim içerir. Parlak bir cilde veya sert kimyasal peelinglere ihtiyaç duymadan parlak cildin açığa çıktığını göreceksiniz. Ayrıca, omega-3’ün yaklaşık yüzde 40’ını, Omega-6’nın yüzde 30’unu ve Omega-9’un yüzde 17’sini içerir. Bu da cildin iyi nemlendirilmesini ve şartlandırılmasını sağlar.

Antioksidan ve antienflamatuar krem

İncir tohumu yağı, güçlü antioksidanlar ve anti-enflamatuarlar olan karotenler, lutein, tanenler ve klorojenik asit gibi polifenolik flavonoidler içerir. İncir, bir meyvenin diğer meyvelerden 4 ila 50 kat daha fazla biyoflavonoid antioksidan içermesidir. Mineraller cilt dokusunun yapı taşlarıdır. Tüm yaygın meyvelerden kuru incir, en yüksek toplam mineral içeriğine sahiptir. Rafine edilmemiş, soğuk sıkıştırılmış i̇ncir yağı, manganez ve selenyum gibi cildin hidrasyonuna, detoksifikasyona ve iltihaplanmaya karşı bağışıklığa karışan birçok mineralini korur.

İncir Faydaları İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlunun birkaç incir kürü vardır. Birinci kür genellikle anemi hastalarına iyi gelir. Klorsuz suyun içine dokuz tane kuru inciri alın ve bir tencerede kapağını kapatarak yedi dakika kadar kaynatın. Ondan sonra kürün soğumasına izin verin. İyice ılıdıktan sonra süzün. Bu kürü üçe bölün. Her öğünden on beş dakika önce ve aç karnına bu kürü tüketin. Bu kürü 21 gün boyunca uygulayın. Ardından 7 gün ara verin ve tekrar 21 gün boyunca uygulayın.

İbrahim Saraçoğlu’nun ikinci incir kürü hamile kalmayı kolaylaştıran bir ilaçtır. Bu kürü yapmak için bir tencerede klorsuz suyun içine on altı adet kuru inciri ekleyin ve yirmi dakika boyunca kapağı kapalı olarak kaynatın. Ardından kürün soğumasını sağlayın ve suyunu süzün. Bu kürü üçe bölün. Her öğünden on beş dakika önce ve aç karnına bu kürü tüketin. Bu kürü 25 gün boyunca uygulayın. Ardından 7 gün ara verin ve tekrar 25 gün boyunca uygulayın.

İncirin Astıma Faydaları

İncir, astıma çok iyi gelen bir gıdadır. Astım için incir kürü yapabilirsiniz. Doğal ve saf zeytinyağını bir cam kavanoza ekleyin ardından içine kuru incirleri ilave edin. Her sabah aç karnına iki tane kuru inciri tüketin. Altı ay boyunca düzenli olarak kullanın.

İncir Bebeklere Faydaları

Yemeklerin sağlıklı olmasına rağmen her gün bebeklerimiz için aynı ürünleri pişirmek ve beslemekten sıkılabiliriz. Bu gibi durumlarda, anneler denemek isteyecektir fakat akıllarındaki en büyük soru, bir şeyin bebek için iyi olup olmadığı olacaktır.

İncirler mevcut daha sağlıklı meyvelerden biridir ve sindirim sistemi ile ilgili sorunları olan yetişkinler tarafından sıklıkla yenir. İncir, tesadüfen, bebeğinize verebileceğiniz en iyi sağlık takviyelerinden biridir ve çocuğunuzun iyi büyümesine yardımcı olabilecek birçok temel besin ve mineral içerir.

Bebekler incir yiyebilir mi? Evet, incir bebekler için her zaman güvenlidir. Bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilecek harika bir besin ve lif kaynağıdır. İncirler ayrıca çocuğun bağışıklık sisteminin gelişimine yardımcı olabilecek bir antimikrobiyal ajandır. Bebeğin sindirim sistemi için faydalıdırlar.

Sindirime yardımcı olur

Yetişkinler arasında bile incirlerin mide problemlerini doğal olarak hafiflettiği bilinmektedir. Bebeklerin sindirim sistemi sadece gelişir ve çocukken sindirim sistemi henüz gelişmiş değildir. Bu noktada incir büyük bir takviye olabilir ve ayrıca besinleri daha iyi emmelerine yardımcı olabilir.

Müshil etkisi yaratabilir

Olgun incir, kabızlık sorunları söz konusu olduğunda yardımcı olabilecek büyük miktarda diyet lifi içerir. İncir, lif bakımından yüksek oldukları için doğal bir müshil olarak bilinmektedir.

Temel vitaminler ve mineraller

İncirlerde çocuğunuzun iyi büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilecek birçok besin ve mineral bulunur. Bakır, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller, vücutları hızla geliştiği için bebekler için son derece önemlidir ve incir onları yeterli miktarda sağlayabilir.

Antimikrobiyal özellikleri vardır

İncirler antimikrobiyal ajanlardır, yani genç yaşlarda zayıf olduğu için çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Karaciğeri güçlendirir

Benzer şekilde, bebeklerin karaciğeri çok zayıftır. Hepatit ve sarılık gibi birçok enfeksiyon durumuna karşı hassastırlar. İncirler bu durumda yeterli koruma sağlayabilir ve doktorlar bile bazen bebekler için kuru incir tarifleri reçete eder.

İncirin Beyne Faydaları

Orta Doğu’ya özgü incir, her gün sağlıklı bir meyve alımına ulaşmanıza yardımcı olur. Meyvenin hafif ve tatlı bir tadı vardır, yüzlerce gevrek çekirdeği saran leziz bir eti vardır. İncir, temel besinler açısından zengin düşük kalorili bir atıştırmalık seçeneğini temsil eder. Her büyük meyve sadece 47 kalori içerir ancak neredeyse 2 gram lif sunar. İncirler ayrıca “beyin maması” olarak da işlev görürler çünkü beynin işleyişi için önemli olan vitamin ve mineralleri içerirler.

Potasyum kaynağıdır

İncir yemek, potasyum kaynağı sağlayarak beyninizi besler. Beyninizdeki her sinirin çalışması için potasyum gerekir. Mineral, hücrelerinizin aksiyon potansiyelleri üretmesine yardımcı olur. Sinirlerin iletişim kurmak için kullandığı küçük elektrik sinyallerini güçlendirir. Potasyum olmadan, bu elektrik sinyallerini gönderemezsiniz ve beyninizdeki sinirler artık düzgün çalışmaz. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, üç büyük incir porsiyonu günlük potasyum gereksinimlerinizin yüzde 10’undan biraz daha az olan 445 miligram potasyum sağlar.

B-6 vitamini açısından zengindir

İncir ayrıca B-6 vitamini içeriği nedeniyle beyin gıdası olarak sayılır. B-6 vitamini, beyin hücrelerinizin komşu hücrelerle iletişim kurmak için serbest bıraktığı bir kimyasallar ailesi olan nörotransmitterleri üretmenize yardımcı olur. Dopamin ve serotonin gibi bazı nörotransmitterler ruh halinizi düzenlemenize yardımcı olur. Asetilkolin gibi diğerleri öğrenmeye yardımcı olur. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, günde üç incir yemek, B2 vitamini alımınızı 0.22 miligram arttırır ve beyin fonksiyonunu korumak için her gün ihtiyacınız olan B-6 vitamininin yaklaşık yüzde 17’sini sağlar.

Manganez beyni destekler

Sağlıklı bir beyni korumak için önemli bir mineral olan manganez kaynağı olarak incir yiyin. Manganez, beyninizde birikirse toksik olduğunu kanıtlayan bir bileşik olan beyninizi glutamattan koruyan enzimler de dahil olmak üzere enzimleri aktive eder. Normal şartlar altında, beyniniz az miktarda glutamat içerir ve bileşiği beyin aktivitesini arttırmaya yardımcı olmak için kullanır. Bununla birlikte, çok fazla glutamatınız varsa, beyin hücrelerin aşırı aktif hale gelir ve artık düzgün çalışmaz.

Manganez, sizi toksik glutamat birikiminden korumak için glutamatı, sağlık riski taşımayan bir kimyasal olan glutamine dönüştüren enzimleri aktive eder. Linus Pauling Enstitüsüne göre, üç büyük incirin porsiyonu 0,25 miligram manganez sağlar. Erkekler veya kadınlar için günlük manganez ihtiyacının yüzde 11 veya 14’üdür.

İncir Yaprağının Faydaları ve İncir Yaprağı Çayı Videosu

İncir Reçeli Tarifi

Leziz incirlerin tadını çıkarmak için mis kokulu reçel yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 kg kesilmiş, kabaca doğranmış olgun incir
 • 500 gram toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 kabuk tarçın
 • 1 limonun suyu
 • Limon kabuğu rendesi

İncir Reçeli Yapılışı

İncir reçeli nasıl yapılır, tarifi nedir?

Malzemeleri bir kaseye koyun, üzerini bir kapakla kapatın ve gece boyunca oda sıcaklığında bekletin. Düşük ateşte bir tencereye aktarın ve şekeri çözmek için karıştırın. Kaynama seviyesine getirin, ardından 45 dakika veya yoğun ve yapışkan olana kadar düzenli olarak karıştırarak çok düşük ateşte pişirin. Biraz ezmek için incirleri bir çatal veya ezici ile hafifçe ezin. Reçel kıvam alınca bir köşede soğutun ve sterilize edilmiş cam kavanozlara kapatın. 3 aya kadar saklayın.

Bu tarife bir gün önce başlayın.

Küf oluşumunu önlemek için kavanozları sterilize etmek önemlidir. Kavanozlar çeşitli şekillerde sterilize edilebilir. İlk olarak, hava geçirmez kapaklı cam kavanozları seçin. Eski etiketleri çıkarın ve çatlak veya toz bulunmadığından emin olun. Sıcak sabunlu suyla yıkayın ve durulayın ardından aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak sterilize edin. Fırını 120 C’ye ısıtın. Kavanozları (dik) ve kapakları (ayrı ayrı) bir fırın tepsisine yerleştirin ve fırında 20 dakika ısıtın. Çıkarın ve hemen reçel ile doldurun.

Kavanozları ve kapakları derin bir tencereye koyun. Soğuk suyla örtün. Suyu yüksek ateşte kaynatın, ısıyı orta dereceye indirin ve 10 dakika kaynatın. Fırın tepsisini kağıt havluyla hizalayın. Kavanozları metal maşa kullanarak çıkarın ve temiz bir kağıt havluya alın ve kurutun.

İncir Uyutması Tarifi

İncir uyutması genel olarak geleneksel bir tatlımızdır. Oldukça kolay, leziz ve pratik olan incir uyutması yöresel olarak incir telemesi, incir uyuşturması, sütlü incir tatlısı ve incir ıslaması olarak da adlandırılır.

İncir uyutmasını isterseniz balla, şekerle ya da şekersiz olarak hazırlayabilirsiniz. Eğer laktoz alerjiniz varsa laktozsuz sütle bu tatlıyı hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 25 adet kuru incir
 • 5 su bardağı kadar süt
 • Bol miktarda iri dövülmüş ceviz
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı hindistan cevizi rendesi

İncir Uyutması Yapılışı

Öncelikle geniş bir cam kaseye kuru incirleri alın ve üzerine sıcak su ekleyin. Sıcak suda kuru incirleri 20 dakika kadar bekletin. Sütü bir tencereye alın ve kısık ateşte hafif kaynatın ve kaynatırken sütü karıştırın. İncirleri suda çıkarın ve kaynayan sütün içine alın. Biraz daha kaynatın ve ocağı kapatın. Tencere kapağını kapatın ve yaklaşık yarım saat bir köşede bekletin.

Daha sonra tenceredeki incirleri, sütle birlikte el blendırından geçirin. Bu muhallebiyi kaselere alın. 3 saat kadar oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra incir uyutmasını buzdolabında üç saat kadar bekletin. Üzerini ceviz, tarçın ve hindistan cevizi rendesiyle süsleyin ve servis yapın.

İncir Tatlısı Tarifi

İncir tatlısı, hafif lezzetiyle ve pratik yapılışıyla pek çok insanın sevdiği bir tatlıdır.

İncir tatlısı tarifi nedir, nasıl yapılır?

Malzemeler

 • 400 gram kuru incir
 • 1.5 su bardağı ceviz
 • 1.5 su bardağı su

İncir Tatlısı Yapılışı

İlk önce kuru incirlerin saplarını temizleyin ve sudan geçirin. Bir tencereye alın ve üzerini kapatacak kadar su koyun. Tencereyi ocağa alın ve iyice kaynatın. İncirler, suyu tamamen çekinceye kadar yaklaşık sekiz saat tencerede bekletin. Ardından incirin üst kısmından içlerini cevizle doldurun ve tepsiye dizin. İncirin tenceredeki suyunu, incir dolmalarının üzerine dökün. 175 dereceye ısıtılmış fırına tepsiyi alın ve incirler koyu renk alana kadar ve suyunu çekene kadar fırında pişirin.

Eğer aromatik bir tatlı isterseniz inciri haşlarken içine birkaç diş karanfil ve toz tarçın atabilirsiniz. İncirleri fırında pişirirken mutlaka kahverengi ve koyu bir renk almasına dikkat etmelisiniz. İncir tatlısını sade dondurma ya da krema ile servis edebilirsiniz. Alternatif olarak incir tatlısını kaymak ya da crème fraiche ile sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

İncir Cipsi Tarifi

İncir cipsinin yapılışı oldukça kolay ve pratiktir. Soğuk kış aylarında akşamları sağlıklı bir atıştırmalık denemek isterseniz incir cipsi yapabilirsiniz. İncirleri bir cips rendesiyle, ince bir şekilde dilimleyin. Bir fırın tepsisine yağlı kağıdı yerleştirin ve incir dilimlerini dizin. Önceden 100 derecede ısıtılmış fırında en az bir saat incirler iyice kıtır olana kadar pişirin. İsterseniz incir cipsini balla birlikte tüketebilirsiniz.

İncir Lokumu Tarifi

İncir lokumu misafirlerinize kolayca yapabileceğiniz bir tariftir.

Malzemeler

 • 2 paket petibör bisküvi
 • 30 adet küçük kuru incir
 • 200 ml krema
 • 200 gram sütlü sade çikolata
 • 1 su bardağı hindistan cevizi
 • Sıcak su
 • 30 adet tam ceviz içi

İncir Lokumu Yapılışı

İncir lokumu nasıl yapılır, tarifi nedir?
Cevizli İncir Lokumu

Öncelikle geniş bir cam kaseye incirleri alın ve üzerine sıcak suyu ekleyin. 5 dakika kadar incirlerin yumuşamasını bekleyin. Daha sonra incirlerin saplarını temizleyin ve incirlerin içine ceviz koyun. Küçük bir tavada kremayı kaynayana kadar ısıtın. Köpürmeye başlayınca içine çikolatayı alın ve iyice eriyene kadar karıştırın.

Bisküvileri rondodan geçirin. Ufalanmış bisküvileri geniş bir kaseye alın. Üzerine krema ve çikolata karışımını ekleyin ve iyice harmanlayın. Karışımı hamur kıvamına getirin. Ceviz büyüklüğünde parçalar alın ve hamurun içine inciri yerleştirin. Etrafını hamurla iyice kaplayın. Top şekline getirdiğiniz incir lokumlarını hindistan cevizine bulayın ve bir saat kadar buzdolabında bekletin. İncir lokumlarına servis tabağına alın ve servis yapın.

Türkiye’nin 2019 yılı Kuru İncir Raporunu görüntülemek için tıklayın.

Vücudun birçok hastalığa ve olumsuzluğa karşı önlem ve tedbir alması için tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerin en başında gelen inciri sizler için araştırıp listeledik.

Hem kuru hem de taze olarak tüketilen ve dutgiller familyasında bulunan bir meyvedir. İncir Dünyada en çok Türkiye’de yetiştirilmektedir. Ayrıca Aydın ili Dünya’nın incir ihtiyacının %60 kadarını tek başına karşılamaktadır. Osmanlı Devletinden günümüze kadar mutfak kültürümüzde varlığını korumuştur. 100 gram taze incirde 63 kilokalori bulunurken, 100 gram kuru incirde 284 kilokalori bulunmaktadır.

İncir A, B1, B2, C vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. 2 Adet taze incir yerseniz 1 bardak taze süt içmiş olursunuz, dolayısıyla 2 incirin içinde bulunan kalsiyum miktarı 1 bardak süte eşittir. İnciri her yaş grubundan insan tüketebilirken özellikle yeni gelişen çocuklar, hamile ve emziren kadınlar, menopoz sonrası kadınlar ve yaşlıların tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Faydalarını bilmeniz gereken diğer içerikler

Bildir

Editör Aydinda.com

Aydinda.com temel profilidir, bu profil herhangi bir şahısa ait değildir.

Yorumlar

 1. İncirin faydaları saymakla biter mi ki? Dünya’da yetişen tek cennet meyvesi bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?

0 Puanlar