Nysa Antik Kenti Sultanhisar Aydın

Antik dünyanın mimari ve mühendislik örnekleriyle bezenmiş eğitim ve kültür kenti Nysa

Nysa Antik Kenti Aydn Sultanhisar

Nysa Antik Kenti Nerededir?

Antik Karia bölgesinde önemli bir yer tutar. Aydın – Denizli karayolu üzerinde bulunur. Aydın’ın 30 km doğusunda Sultanhisar İlçesi’nin 3 km kuzeybatısında yer almaktadır.

Nysa Antik Kenti’nin tarihi ‘Stephanus’ MÖ 3. yüzyılda Seleukos’un oğlu I. Antiokhos Soter’ın eşi adına şehri kurdurduğunu belirtmiştir. Coğrafyacı ve gezgin Strabon’a göre ise, “Athymbros”, “Athymbrados” ve “Hydreleos” kardeşlerin kurduğu üç köy ilerde birleşerek Nysa antik kentini oluşturmuştur. Kentin en iyi dönemini yaşadığı dönemde yaklaşık 40 bin kişinin şehirde yaşadığı düşünülmektedir. Nysa Antik Kentinin kuruluşunun MÖ 6. Yüzyılda dayandığı ifade edilmektedir.

Nysa Antik Kenti Drone ile Havadan Görünüşü

Strabon ünlü coğrafyacı ve gezgindir. Bu şehirde eğitim almıştır. Kentteki Gymnasium ve Kütüphane iyi dönemlerde şehrin eğitim merkezi konumundaymış.  Antik kentin kütüphanesi Milattan Sonra 2. Yüzyılda yapılmıştır. Efes Antik Kentinin kütüphanesinden sonra en iyi kütüphanelerden biridir. Bu antik kent Roma döneminde mimari açısından büyümüştür. Değişik türlerde mimari eserler kazanmıştır.

Antik kentte 12 bin kişilik antik tiyatro vardır. Milattan önce 1. Yüzyılda antik kentin yapıldığı tahmin ediliyor. Tiyatrodaki sahne alanı 27 metre genişliğe sahiptir. Tiyatronun sahne yapısı çok iyi durumdadır. Şarap tanrısı Dionysos (Bacchus) kabartmaları bulunur. Antik Kentte meclis binası vardır. Meclis binası 700 kişi kapasitelidir. Nysa Antik Kentindeki meclis binası da kütüphane gibi iyi korunmuş durumdadır. Nysa Antik Kentinde stadyum da vardır. Kentin ortasından geçen akarsuyun üzerine kurulmuştur. 30bin kişi kapasitesi vardır ve burada gladyatör dövüşleri yapılmıştır.

Aydın’da Gezilecek Tarihi Yer Nysa

Bu antik kentte Bizans döneminden kalan sur kalıntıları vardır. Roma dönemine ait olan eğitim alanı olarak kullanılan Gymnasium, 30 bin kişi kapasiteli bir stadyum, Roma köprüsü kalıntıları, Agora, Roma Hamamları ve Nekropol ve Nekropol içerisinde bulunan lahit mezarlar bulunmaktadır.

Kütüphane Roma İmparatorluğunda İmparator Hadrianus zamanında Karia bölgesinde kurulmuştur. Kütüphane 2- 3 katlıdır. Kütüphane Gymnasium’un 150 metre yakınındadır. Tiyatroya da oldukça yakındır. Nysa Kütüphanesi, Efes Antik kentindeki Celsus kütüphanesine yapısal olarak benzemektedir.

Nysa Antik Kenti Fotoğrafı

Nysa Antik Kenti Aydn Sultanhisar

Nysa antik kenti nehir ile ayrılmıştır. Nehir hızlı aktığı için boğaz oluşturmuştur. Boğazın üzerindeki köprülerle şehrin iki kısmını birleşmektedir. Kenti ikiye bölen dere yatağının bir tarafında gymnasium ve stadium, bir tarafında Bizans yapı kalıntısı ve kütüphane, kütüphanenin yanında ise on bin kişilik tiyatro vardır. Nehrin bir diğer tarafında ise ise agora, meclis binası ve roma hamamları vardır. Kentin batıdaki mezarlıkları yer almaktadır.

Nysa Antik Kenti Tarihi Geçmişi

Şehir önemli ulaşım ve ticaret yolları üzerindedir. Menderes Nehri’nin yakınında nerin oluşturduğu bereketli havzada kurulmuştur. Kent Roma döneminde oldukça gelişmiştir. Nysa şehrinin ilk olarak ismi Athymbra’dır. Antik kent kaynaklara göre önemli bir eğitim ve kültür şehridir. Şehir nehir ile ikiye ayrıldığı için çifte kent olarak anılmıştır.

Kentteki kazıların sonucunda Roma dönemine ait antik eserler bulunmuştur. Eğitim açısından oldukça ilerlemiş olan şehirde genç erkeklerin eğitildiği Gymnasium’dur. Tiyatronun bulunması şehrin kültürlü olduğunu gösterir. Yaşlılar meclisi ve Agora şehrin politik ve sosyal yaşantısını yansıtır.

Mimari yapılar ise Roma mimarisini yansıtmaktadır. Roma ve Bizans Dönemlerinde Milattan Sonra 12. Yüzyıla kadar şehirde yaşam devam etmiştir. Yaşamın o tarihe kadar devam ettiği kazılarda çıkan kalıntılardan anlaşılmıştır. Ms. 13. Ve 14. Yüzyılarda Aydın Bölgesi’ne Selçuklular ve Anadolu Beylikleri’nden Menteşe ve Aydınoğulları Beylikleri hakim olmuştur. 15. Yüzyıldan sonra Nysa kenti terkedilmiştir. Güneyindeki günümüzde de yerleşim yeri olan Sultanhisar’da yaşanmaya başlanmıştır.

Nysa Antik Kentinde Bulunan Yapılar

Nysa Antik Kentindeki Tarihi Yapılar
Nysa Antik Kentindeki Tarihi Yapılar
  • Bizans’tan kalma sur izleri; kentin dur duvarları
  • Gymnasium;  gençlerin eğitim gördükleri yapıdır.
  • Stadyum; şimdilerde sellerden dolayı tahrip olan stadyum 30 bin kişi alacak kapasitededir.
  • Roma Köprüsü; stadyuma yakın bir konumda vadi üzerindedir.
  • Tünel; gizli bir yer altı geçitidir uzunluğu 100 metredir.
  • Agora; dört tarafı sütunlarla çevrili olan Pazar yeridir.
  • Bouleuterion; Yaşlılar meclisidir. 700-800 kişiyi alabilecek kapasiteye sahiptir.
  • Tiyatro; Romalılar zamanında yapılmıştır. 12bin kişi alabilecek kapasiteye sahiptir.
  • Kütüphane; Efes’teki kütüphaneden sonra en iyi korunmuş antik kütüphanedir.
  • Roma Hamamları; Antik kentte bulunan büyük bir yapıdır.

Nysa Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Aydın’daki gezilecek turistik yerlerden biri olan Nysa Antik Kentine Nasıl gidilir?

Aydın’da gezilmesi gereken yerlerden biridir. Kendi aracınızla da toplu taşıma aracıyla da ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları İle Ulaşım: Nysa antik kentine toplu taşıma kullanarak ulaşmak için öncelikle Aydın terminalinden Sultanhisar ilçesine gitmelisiniz. Buraya giderken otobüs ya da dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel Araç İle Ulaşım: Kendi aracınız ile Nysa Antik kentine gelecek olanlar Denizli- Aydın yolundaki Sultanhisar tabelalarını takip ederek Sultanhisar ilçesine ulaşabilirsiniz. Sonrasında Google Maps den yardım alabilirsiniz. Daha kolay şekilde bulmanızı sağlayacaktır.

Nysa Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Nysa Antik Kentini, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Yazın 09.00-19.00 saatleri arasında, kışın 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nysa Antik Kenti Giriş Ücreti

Nysa Antik Kenti Giriş Ücreti 10 TL’dir. Müze Kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Nysa Konaklama Giriş Ücretleri Yeme İçme

Nysa Antik Kentinde konaklamak için yer yoktur. Tarihi yapı olduğu için imara kapalıdır. Korumaya alınmıştır. Ancak kentin çevresinde konaklayabileceğiniz güzel ve konforlu oteller vardır. Bu otellerin ücretleri 100- 300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Önceden kampanyaları takip edip rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyatlara da konaklayabileceğiniz oteller de bulabilirsiniz. Antik kente giriş ücreti 10tldir. Kentin çevresinde Türk mutfağının çeşitli lezzetlerini yiyebilirsiniz ve yöresel yemekleri de bulabilirsiniz. Restoran ve kafeteryalar da vardır. Karnınızı doyurmak için 15 TL ve 50 TL arasında harcamaca yapmanız yeterlidir.

Diğer yerlere göz atın!

Yazımızı beğendiyseniz diğer Aydın’da gezilecek yerler yazılarımıza göz atmak ister misiniz? Bu civardaysanız bu yazılarımızı mutlaka okumalısınız.

Nysa antik kenti Aydın’da gezilip görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. İyi tatililer dilerim.

Bildir

Editör Aydinda.com

Aydinda.com temel profilidir, bu profil herhangi bir şahısa ait değildir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?