Milet Antik Kendi – Didim

Milet Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Milet Antik Kenti (Miletos) Didim / AYDIN

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/aydinda/public_html/wp-content/plugins/media-ace/includes/video/lib/class-mace-video.php on line 66

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/aydinda/public_html/wp-content/plugins/media-ace/includes/video/lib/class-mace-video.php on line 66

Filozoflar şehri olarak anılan Milet Antik Kenti, Aydın’ın Didim ilçesinde yer alan ziyaret edilesi bir kenttir. Thales, Anaksimenes ve Anaksimandros gibi filozoflara ev sahipliği yapmış kent, bünyesinde Fizikçiler Okulunu da barındırmıştır. Kenti ziyaret edeceğiniz zaman eğer yazın gidiyorsanız mutlaka sıcağa karşı tedbirinizi alın. Kent içinde pek fazla gölge alan yoktur.

Milet Antik Kenti Nerede?

Milet Antik Kenti, Aydın’ın Didim İlçesinde bulunuyor. Antik bir liman kentidir. Liman kenti olduğu için Troy, Efes, Priene gibi 12 İyon uygarlığı içinden özerkliğini ilan etmiştir. Bu uygarlık sanat, bilim ve felsefe gibi alanlarda başarılı bir uygarlık olmuştur.

YouTube API error: The request cannot be completed because you have exceeded your quota.. Error detail: quotaExceeded (youtube.quota)YouTube API error: The request cannot be completed because you have exceeded your quota.. Error detail: quotaExceeded (youtube.quota)

Video playlist title

  1. IntoThe Mind - The GoPro Reel
    00:44

Milet İsmi Nereden Gelmiştir?

Milet ismi ise mitolojik açıdan Apollon ile ilgilidir. Miletus, Apollo ile Minos çiftinin kızı Akakallis’in oğludur. Akakallis babasının gazabından korunmak için oğlunu ormanda saklar. Apollo da Dişi Kurt’a onu beslemesi için emir verir. Miletus kurtlar tarafından büyütülür. Sonra bir çobanın kendisini evinde büyüttüğü anlatılır. Miletus yetişkin olduğunda Girit’ten ayrılık Karia’ya gelir. Menderes nehrinin kızı Kyane ile dünya evine girer ve Miletos’u kurar. Miletos isminin de buradan geldiği söylenmektedir.

Milet Antik Kentine Yakın Olan Priene Antik Kenti

Miletos’un deniz ile arasında 8 km kadar mesafe vardır. Miletos’a gittiğinizde Priene Antik kentini de ziyaret edebilirsiniz. 12 İon kentinden biri olan bu kent milattan önce 4. yüz yıla kadar geçmişi olan bir kenttir. Ortalama iki buçuk kilometrelik surları ve eşsiz mimarisi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Milet Müzesi Hakkında Bilgi

Milet Antik Kentinin içinde yer alır. Milet Antik kentine gittiğinizde bu müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Müze 1973 yılında hizmete açılmıştır. Binanın statik yapısı zamanla bozulunca can ve mal güvenliğini tehdit ettiğinden müze ziyarete kapatılmıştır.

Eski müze kapatıldıktan sonra yeni Müze binası 2011 yılında tamamlanıp ziyarete açılmıştır. Müze 1200 metrekarelik alana yapılmıştır.

Milet Müzesinde Neler Var?

Müzenin içinde sikkeler, süs eşyaları, pişmiş toprak eşyaları, camdan oluşan koku şişeleri yer alır. Aynı zamanda Osmanlı devletine kadar olan cam ve keramik eserler, kıymetli takılar bulunur. Müzenin bahçesinde çeşitli ülkelerden getirilmiş sütun başlıkları, sunaklar heykeller kitabeler vardır.

Milet Antik Kenti Deyince İlk Akla Gelenler

Miletos’un sınırları çok geniş alanlara yayılmaktadır. Bu kente ilk girdiğiniz anda Milet antik tiyatrosuyla karşılaşacaksınız. Bu mimari Yunan ve Roma mimarisinin bir örneğidir. Antik tiyatro 5300 kişilik olarak başlasa da Roma döneminde kapasitesi arttırılarak 15000 kişi alacak hale getirilmiştir.

Sahnenin katları arasında galeri tiyatro gibi parçalar ayakta kalmıştır. Bu parçalar yapıyı canlı tutmaktadır. Tiyatroda çeşitli geçişler vardır bu geçişler sonrasında limana ulaşabilirsiniz. Kent 4 tane büyük limana sahiptir. 2 tanesi Aslanlı limandır. Aslanlı liman denilmesinin sebebi 2 aslan heykeli arasına bağlanarak zincir ile kapatılan limandır.

Üçüncü liman Athena limanıdır. Athena tapınağına yakın olduğu için ismini buradan almıştır. Dördüncü liman ise kentin doğusunda bulunan kumsal kıyıdır.

Üç katlı halk havuzu çeşmesi olarak bilinen Nymphaion, kente su dağılımını sağlayan yerdir.  Yeni tiyatronun ilerisinde Senato binası karşısındadır. Yapının arkasında su kemerleri vardır. Bunlar aracılığıyla sular depolarda biriktirilerek şehrin değişik yerlerine su dağıtılmaktaydı.

Ören yerine ilk girişte göze çarpan diğer yapı da Faustina hamamıdır. Bu yapıyı Marcus Aurelius teyzesi Antoninus Pius’un karısı Faustina adına yaptırmıştır. Bu hamam Romalıların Anadolu’daki en büyük hamamlardan biridir. Hamam da sıcak, soğuk ılık kısımlarının hepsi mevcuttur. Aynı zamanda soyunma odası ve havuz da bulunmaktadır. Aslan figürü de bulunmaktadır.

Kentin en önemli dini merkezi Dephinon’dur. Apollo Delphinios için tapınak yeri burasıdır. Delphis yani yunus balığı zeki ve müzik seven bir balıktır. Bunun için Apollo’ya adanmış bir hayvan olarak kabul edilirdi. Bu tanrı, denizcilerin ve gemilerin koruyucusuydu. Asıl tapınak kentin birkaç mil güneyindeki Didymaion’da bulunmaktaydı. Burası tapınaklarının gösterişsiz oluşuna iyi bir örnek sayılabilir.

Meclis Binası yani Bouleuterion M.Ö. 164 yılı ile 175 yılı arasında yapılmıştır. Ve burası Apollon ve halka adanmıştır. Meclis binası 1500 kişi kapasitelidir. Oldukça görkemlidir.

Felsefe, Bilim Ve Sanatın Başkenti Milet Kenti

Milet’de kişiler maddiyata takılmadan uzun uzun düşünebildikleri için ve gerçekten merak duygusuna sahip olup sorgulama yeteneğine sahip oldukları için felsefenin temelleri burada atılmıştır. Thales tarihin ilk filozufu olarak kabul edilmektedir ve bu kentte ortaya çıkmıştır. Ardından Anaksimenes ve Anaksimandros ortaya çıkmıştır. Thales, Babillilerden astronomi bilgisi almış, Mısır’dan geometri almıştır. Thales Neyin Var Olduğu ve Neyin Gerçek Olduğu gibi sorular sorduğu için alışılan mitolojinin önüne geçmiştir. Her olayın nedenini, doğanın kendisinde aramaya başlıyor. Thales ile öğrencileri pozitif bilimlerin temelini atmalarını ve Fizikçiler Okulu şeklinde anılmalarının sebebi bu yüzdendir.

Milet Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Milet Antik Kenti Aydın’ın Balat Mahallesindedir. Yol müzenin önüne kadar asfalttır. Özel aracınızla ulaşımınız gayet kolay olacaktır. Antik girişin önünde aracını park edebileceğiniz alanlar mevcuttur. Milet Antik kentine gittiğinizde Priene Antik Kenti’ni de unutmayın.

Milet Antik Kendi İzmir’den 145 kilometre, Ankara’dan 684 kilometre, Antalya’dan 437 kilometre, İstanbul’dan 606 kilometre ve Aydın’dan 84,5 kilometre ortalama uzaklıktadır.

Milet Antik Kenti Giriş Ücreti

Milet Antik Kenti giriş ücreti 18 TL’dir. Müze kart ile varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Milet Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Milet Antik Kenti
Milet Antik Kenti

Yaz dönemi 1 Nisan ile 1 Ekim arasındadır. Yaz döneminde Antik kentin açılış saati ise 09.00 kapanış saati 20.00’dir. Kış dönemi de 1 Ekim ile 1 Nisan arasıdır. Bu dönemde açılış saatleri 08.30, kapanış saatleri 17.30’dur. Fakat gişelerin kapanış saati yaz döneminde 19.30 iken kış döneminde 17.00’dır. Müze her gün açıktır. Milet Antik kentine girince Milet Müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Milet Antik Kenti için aldığınız bilet ile Milet Örenyerini de ziyaret edebilirsiniz.

Milet Antik Kenti İletişim Bilgileri

Milet Antik Kendi’nin iletişim bilgileri ve adresi aşağıdaki gibidir.

Adres: Milet Sokak,No: 7,Balat Köyü

Telefon: 0256 875 52 06

Email: [email protected]

Bildir

Editör Aydinda.com

Aydinda.com temel profilidir, bu profil herhangi bir şahısa ait değildir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçeriği sevdiniz mi?

0 Puanlar