CHP’li Yıldız. 4. Yasama yılından beklentilerini açıkladı

CHP'li Yıldız. 4. Yasama yılından beklentilerini açıkladı milletvekili huseyin yildiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, TBMM 27. Dönem 4. Yasama yılından beklentilerini, “Yeni anayasanın omurgası ‘Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılması” olarak nitelendirdiğimiz yeni ve güçlü bir demokratik parlamenter sistem olmalıdır” diye açıkladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 27. Dönem 4. Yasama yılından beklentilerini açıklayan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, adaletsizliğin ortadan kaldırılması için çalışacaklarını ifade etti.

Milletvekili Yıldız yaptığı açıklamada, “Bugün TBMM 27. Dönem 4. Yasama yılı çalışmalarına başlıyoruz. Mecliste yeni yasama döneminden beklentim başta , Yeni anayasanın omurgası “Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılması” olarak nitelendirdiğimiz yeni ve güçlü bir demokratik parlamenter sistem olmalıdır. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin ve hukuk devletinin en önemli ayaklarından biri olan yargı kurumunun bağımsızlığı, kesin olarak sağlanmalıdır. Adalete erişim hakkının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Devlette liyakat yeniden inşa edilmelidir. Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır. Kamu İhale Yasası değiştirilmelidir. Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmadan kaçınılmalıdır. Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir. Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir. Türkiye israftan kaçınmalı tasarruf yapmalıdır. Eğitim sistemi ve sağlık sistemi yeniden inşa edilmelidir ve erişilebilir olmalıdır. İşsizliğin son bulduğu, vatandaşların refaha kavuştuğu, baskılardan uzak ve herkesin söz hakkı ve sözlerini özgürce ifade edebilen, demokrasi, kadın erkek eşitliği, doğaya, sanata, hakça paylaşım ve bilimsel düşüncelere ait bir dönem diliyorum. Meclisin yeni döneminde başta Aydın olmak üzere ülkemizin yaşadığı sorunların çözümü için açlık ve yoksulluk sona erene dek, hak, hukuk, adalet ve demokrasi tesis edilene dek asla geri adım atmayacağız ve mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Report

Editör Aydın Haberleri

Aydın son dakika haberleri ve gelişmelerini sizlerle paylaşan hesabımızdır.
Siz de üst kısımdaki içerik ekle bölümünden haber ve diğer içerikleri gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.