EÜ’de hastanın kalp verilerini ölçüp iletebilen korse geliştirildi

EÜ'de hastanın kalp verilerini ölçüp iletebilen korse geliştirildi ege universitesinde kalp ritmini olcen bir korse uretildi

Ege Üniversitesinde (EÜ) hastaların verilerini sağlık merkezine internet üzerinden aktararak kalp krizi durumunda uyarı verebilecek akıllı korse geliştirildiği bildirildi. 

EÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Kıyan, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek, KOSGEB ileri Ar-Ge desteği ile EÜ Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) bünyesindeki firmasında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Selahattin Kıyan, geliştirdikleri “akıllı kart” taşıyan korsenin hastadan aldığı kalp verilerini internet aracılığıyla ilgili sağlık merkezlerine ilettiğini belirtti.  

EÜ'de hastanın kalp verilerini ölçüp iletebilen korse geliştirildi 20200901 2 44146581 57821191 Web

Akıllı korsenin “EKG” cihazı gibi çalıştığını belirten Kıyan, öncelikle “göğüs ağrısı ve nefes darlığı” çeken hasta grubuna yönelik geliştirilen korsenin herkes tarafından kolaylıkla kullanılabileceğini belirtti. 

EÜ’nün de yer aldığı 3 hastanedeki 341 hasta üzerinde çalışma yaptıklarını aktaran Kıyan, “Korse sayesinde hastalara doğru ve uygun tanı konulması, yanlış tanı olasılığının azaltılması ve kalp hastalarının hayatta kalım oranlarının arttırılmasını sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

EÜ'de hastanın kalp verilerini ölçüp iletebilen korse geliştirildi 20200901 2 44146581 57821192 Web

Prof. Dr. Selahattin Kıyan, araştırmalarını geliştirdiklerini ve akıllı korseyi yurt dışına da tanıtmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi. 

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise üniversite çatısı altında yürütülen bilimsel çalışmalarla birçok ilke imza atmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı. 

İZMİR (AA)

Editör Aydın Haberleri

Aydın son dakika haberleri ve gelişmelerini sizlerle paylaşan hesabımızdır.
Siz de üst kısımdaki içerik ekle bölümünden haber ve diğer içerikleri gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.